Filament ekstrüzyon makinelerinde pıd ile sıcaklık denetimi
In filament extrusion machines temperature control with pid
- Tez No: 724809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN YILDIRIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Üç boyutlu yazıcılarda kullanılan filamentler, ekstrüzyon makinelerinde üretilirler. Filament üretiminde genel olarak sıcaklık hassasiyeti büyük bir önem taşımaktadır. Filament üretim süreci dakikalar aldığından geleneksel PID denetimi aç - kapa röle veya kontaktör ile istenilen sıcaklık hassasiyeti elde edilmesi zordur. Bu cihazların sıcaklık ölçümleri hassas olsa bile; sistemin verdiği tepki ve ısıtıcı kontrollerinin filament ekstrüzyonuna uygun olmamasından dolayı, ±5°C hassasiyet ile çalışmaktadırlar. Bu hassasiyet, filament ekstrüzyon sistemleri için oldukça düşüktür. Bunun sonucunda oluşan ısı dalgalanmaları sırasında eriyik plastikte yanma, kırılganlık, düşük çap hassasiyeti gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada SSR (Solid State Relay) çıkışı olan, hassas sıcaklık ölçümü kullanan, plastiğin sıcaklığını ayarlanan değerde ±1°C hassasiyette tutan bir PID denetleyicisi tasarlanmıştır. Geliştirilen ekstrüzyon makinesinde yapılan deneysel sonuçlar ile istenilen sıcaklık hassasiyeti elde edilmiş ve yüksek kalitede filament üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The filaments used in 3D printers are produced in extrusion machines. In general, temperature sensitivity is of great importance in filament production. Since the filament production process takes minutes, it is difficult to achieve the desired temperature sensitivity with traditional PID control on-off relay or contactor. Even if the temperature measurements of these devices are sensitive, they work with a sensitivity of ±5° C, since the response of the system and the heater controls are not suitable for filament extrusion. This sensitivity is quite low for filament extrusion systems. As a result of this, problems such as burning, brittleness, low diameter sensitivity occur in the molten plastic during temperature fluctuations. In this study, a PID controller with SSR (Solid State Relay) output, using sensitive temperature measurement, keeping the temperature of the plastic at the adjusted value ±1°C was designed. With the experimental results made in the developed extrusion machine, the desired temperature sensitivity was achieved and high-quality filament production was realized