Azerbaycan edebiyatında hikaye: Oluşum ve gelişim süreci
Story in Azerbaijan literature: Formation and development
- Tez No: 724832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELLADA GARAY ZADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Oldukça köklü bir tarihe sahip olan hikâye türü, Azerbaycan edebiyatında geleneksel ve modern sahadaki gelişimini asırlarca sürdürmüştür. Tarihi, destan dönemine kadar dayanan bu tür, şekil ve içerik özellikleri bakımından periyodik olarak değişim ve gelişim içerisinde olmuştur. Bu çalışmada ise hikâye, içerisinde bulunduğu tarihi değişimler, yapısal özellikler, bağlantılı olduğu diğer edebi türler, Azerbaycan edebiyatındaki temsilciler ve eserler üzerinden ele alınmıştır. Üç ana bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde, hikâyenin tanımı, edebiyattaki yeri ve önemi üzerinde durulmuş, bu türün Azerbaycan edebiyatında ortaya çıkışı ve gelişim süreci incelenmiştir. Hikâyenin manzum ve mensur formları ele alınmış, hikâyede işlenen konular sınıflandırılmış ve hikâyenin diğer edebi türlerle ilişkisi ortaya konulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümü, 19. yüzyıldan günümüze kadar varlığını sürdüren modern hikâyenin, dönemsel olarak gelişimi ve bu süreçteki temsilcileri incelenmiştir. Bu bölüme ek olarak, Azerbaycan çocuk edebiyatında hikâyenin yeri, önemi ve temsilcileri değerlendirilmiştir. Tez çalışmasının son bölümünde, çağdaş Azerbaycan edebiyatı için yüksek değere ve öneme sahip olan aydınların kaleme almış oldukları seçme hikâyelerden edebi tahliller yapılmıştır. Bu yolla, hikâyenin Azerbaycan sahasında ne gibi değişimler geçirdiği, siyasi ve toplumsal olayların edebiyata ne şekilde yön verdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The story genre, which has a deep-rooted history, has continued its development in the traditional and modern field in Azerbaijani literature for centuries. This genre, whose history dates back to the epic period, has been in periodical change and development in terms of shape and content features. In this study, the story is discussed through the historical changes, structural features, other literary genres it is related to, representatives and works in Azerbaijani literature. In the first part of this study, which consists of three main parts, the definition of the story, its place and importance in literature is emphasized, the emergence and development process of this genre in Azerbaijani literature is examined. The verse and prose forms of the story were discussed, the topics covered in the story were classified, and the relationship of the story with other literary genres was revealed. The second part of the study. The modern story that has survived from the 19th century to the present periodical development and its representatives in this process were examined. In addition to this section, the place, importance and representatives of the story in Azerbaijani children's literature were evaluated. In the last part of the thesis. Literary analyzes were made from selected stories written by intellectuals who have high value and importance for contemporary Azerbaijani literature. In this way, what changes the story has undergone in the field of Azerbaijan It has been revealed how political and social events shape the literature.