Ingmar Bergman'ın 'Persona' filminin psikanalizm çerçevesinde Christian Metz'in göstergebilimi bağlamında incelenmesi
An examination of Ingmar Bergman's 'Persona' within the framework of Metz's semiotic and psychoanalytic approach
  1. Tez No: 724845
  2. Yazar: JANSET MİNA NAZLI GÜNERHANAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SEDEN MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Göstergebilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Göstergebilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Göstergebilim, birçok alanda olduğu gibi sinemada da bir çözümleme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu çözümlemede hiç şüphesiz psikanalizmin de aktif bir rolü vardır. Çünkü gerek sinema gerek psikanalizm özellikle insanı konu alan iki ayrı alandır. Ingmar Bergman'ın“Persona”adlı filmi, sinema ve psikanalizmin nasıl birbirleriyle ilişkili olduğunu ve Christian Metz'in sinemasal göstergebilimi çözümlemesine ne kadar uygun olduğunu gösteren bir örnektir.
Özet (Çeviri)
Semiotics is used as an analysis method in cinema as well as in many other fields. There is no doubt that, psychoanalysis also plays an active role in this analysis. Because both cinema and psychoanalysis are two separate fields that specifically focus on people. Ingmar Bergman's film“Persona”is an example of how cinema and psychoanalysis are interrelated and how sufficiently it authenticates, Christian Metz's analysis of cinematic semiotics.