Kars beylerbeyliği 754 numaralı Tapu Tahrir Defteri transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Province of Kars Land Registry Book numbered 754 transcription and assessment prepared by
- Tez No: 724878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Çağ Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 481
Özet
Kanunî Sultan Süleyman Döneminde, Erzurum Beylerbeyliği'ne bağlı bir sancak olarak Osmanlı hâkimiyetine giren Kars 1580 tarihinde Lala Mustafa Paşa'nın gayretleri ile Beylerbeylik merkezi olmuştur. Rusya, İran ve Kafkasya sınırında önemli stratejik bir noktada bulunan Kars askeri, siyasi ve iktisâdi açıdan büyük bir öneme sahiptir. Osmanlı Devleti'nde ülkedeki gelir kaynaklarını tespit etmek için belirli aralıklarla tahrir yapılırdı. Bu tahrirler düzenli bir şekilde defterlere kaydedilirdi. Tahrir Eminleri başkanlığındaki tahrir heyetleri tımar sisteminin bir gereği olarak şehir, kasaba, köy ve çiftliklere teker teker giderek buralarda oturan vergi mükelleflerini tespit ederlerdi. Vergiden muaf olanlar ve muaf olma sebepleri ayrıntılı bir şekilde tahrir defterlerine kaydedilirdi. Bu çalışmada Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivi'nde bulunan, 754 Numaralı Tapu Tahrir İcmal Defteri incelenerek (1626-1678) yılları arasında Kars ve çevresinde bulunan tımar, zeâmet ve hâs sahipleri tespit edilmiş ve bölgedeki nâhiyelerin, köylerin ve mezraların isimlerine ulaşılmıştır. Elde edilen bu bilgiler neticesinde Kars Beylerbeyliği dâhilinde bulunan tımar ve zeâmet sayıları, köylerin hâsıl miktarları ve tımarların yıllar içinde değişim şekilleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kars which was subordinated to the reign of the Ottoman Empire as a district under the command of the province of Erzurum during the era of Soliman the Magnificent became a province in 1580 by virtue of the efforts of Lala Mustafa Pasha. Kars is at a strategic point at the borders of Russia, Iran, and Caucasus, and therefore it is important from the military, political, and economic points of view. In the Ottoman Empire, records were kept at certain intervals in order to detect the revenue sources in the empire. These records were regularly kept in books. Record commissions in the departments of Record Custodians would visit all the farms in the urban and rural areas and record the names of the taxpayers at those places. Those who were exempt from the taxes were recorded in the books together with the reasons in detail of their exemptions. In this paper, the land registry book numbered 754 in the Presidential Ottoman Archive was examined and the mesne lords (tımar sahipleri), feudal lords, and appanage holders for the years between 1626 and 1678 were detected, and the names of villages, arable fields, and sub-districts in the region were reached. As a result of the information obtained, the numbers of manors and fees and the villages are put forth together with the ways of change of the manors over the years.