Kars Beylerbeyliği'ne ait 807 numaralı Tapu Tahrir İcmâl Defteri'nin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
807 belonging to the Kars Governorship Registration numbered book transcription and evaluation
  1. Tez No: 724877
  2. Yazar: DERYA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kars, konumundan dolayı ilk çağlardan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 1536-1537 yıllarında Osmanlı topraklarına katıldığı varsayılan Kars, Erzurum Beylerbeyliği'ne bağlı bir sancak olmuştur.1580 tarihinde Kars Beylerbeyliği kurularak, Kafkasya'ya açılan kapı ve İran sınırında önemli bir merkez haline getirilmiştir. Osmanlı Devleti kurduğu beylerbeyliklerindeki topraklarda tımara dayalı bir sistem oluşturmuş buna bağlı olarak da Tapu Tahrir Defterleri'nin tutulmasını sağlamıştır. Bu defterlerde ait olduğu bölgenin nüfusu, tarım kaynakları, bölgede yer alan köy ve nâhiye isimleri ve sancağın idari teşkilatı hakkında bilgiler tespit edilmektedir. Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivi'nde bulunan, 807 Numaralı Tapu Tahrir İcmal Defteri incelenerek 1677 yılında Kars şehrinde bulunan tımar ve zeâmet kayıtları ile birlikte nahiyelere ait köylerin isimlerine ulaşılmıştır. Bu çalışma sonucunda Kars Beylerbeyliği dâhilinde bulunan Ardahan-ı Küçük sancağı dâhil olmak üzere nâhiyelere ait tımâr ve zeâmet kayıtlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kars, located in the Eastern Anatolia region, has hosted many civilizations since the first ages due to its location. Kars, which is assumed to have annexed the Ottoman lands in the years 1536 and 1537, became a sanjak of Erzurum Eyalet. Kars Eyalet was established in 1580 and became the gateway to Anatolia and an important center on the Iranian border. The Ottoman Empire created a system based on timar in the lands of its eyalets, and accordingly, Land Registry Books were kept. In these books, information about the population, agricultural resources, names of villages and townships in the region, family structure and administrative organization of the sanjak, of the region it belongs to, are determined. By examining the Land Registry Record No. 807 in the Turkish Presidency Ottoman Archives, the names of the villages belonging to the townships were reached, together with the timar and ziamet records in the city of Kars in 1677. As a result of this study, the names of the villages belonging to the townships, including the Little Ardahan sanjak within the Kars Eyalet, were included in the timar and ziamet records.