Biyogaz tesislerinde çürütücü sıvılarının yönetimi
Management of liquid digestate in biogas plants
- Tez No: 724933
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNAN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hızlı kentleşme, artan nüfus ve gelişen yaşam şartlarına bağlı olarak tüm dünyada her geçen yıl katı atık miktarı artmaktadır. Dünya genelinde her sene 2 milyar ton kentsel katı atık üretildiği raporlanmıştır. Bu atıkların sadece %16'sı geri dönüştürülebilirken %46'sının geri dönüştürülemeyecek şekilde atıldığı tespit edilmiştir. Oluşan katı atık miktarının sürekli artması entegre bir katı atık yönetimini gerektirmektedir. Bu entegre yönetimin sürdürülebilir olmasının yolu yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaktan geçmektedir. Atıktan enerji teknolojisi, özellikle anaerobik çürütme, sürdürülebilir ve çevre dostu enerji üretimi için potansiyel ve gelecek vaat eden bir teknoloji olarak kabul edilmektedir. Üretilen biyogaz yararlı bir yeşil enerji kaynağını temsil ederken, anaerobik çürütme sürecinden kaynaklanan yan ürün güvenli bir şekilde bertaraf edilmesi gereken bir atıktır. Anaerobik çürütme işleminden kaynaklanan bu yan ürün digestate olarak adlandırılmaktadır. İçinde katı ve sıvı fazı birlikte barındırdığı için yoğun haldedir. Sıvı anaerobik çürüme maddesi olarak nitelendirilen bu çürütücü sıvısı hem toprak düzenleyici hem de serbest azot ve fosfor değeri yüksek, bitkiler tarafından özümsenmesi daha kolay olan organik gübre olarak kullanılabilir. Bir şartlandırıcı olarak, özellikleri büyük ölçüde biyogazın içeriğine bağlı olarak değişmekle beraber, toprağın yapısını iyileştirme kabiliyeti nedeniyle değerlidir. Bu çalışmanın amacı, biyogaz/biyometan tesislerinde üretilen ve atık olarak nitelendirilen çürütücü sıvılarının yönetimine dair önerilerde bulunarak döngüsel ekonomi kapsamında değerlendirmeye alınmalarını sağlamaktır. Hem anaerobik çürütme maddesi kavramını daha iyi anlamak hem de ülkemizde de yasalar çerçevesinde düzenlemeye alınması konusu amaçlarımız arasındadır.
Özet (Çeviri)
Due to rapid urbanization, increasing population and developing living conditions, the amount of solid waste is increasing every year all over the world. It has been reported that 2 billion tons of municipal solid waste is produced every year around the world. It has been determined that only 16% of these wastes can be recycled, while 46% are disposed of as non-recyclable. The continuous increase in the amount of solid waste generated requires an integrated solid waste management. The way for this integrated management to be sustainable is to use renewable energy sources. Waste-to-energy technology, especially anaerobic digestion, is recognized as a potential and promising technology for sustainable and environmentally friendly energy production. The produced biogas represents a useful source of green energy, while the by-product from the anaerobic digestion process is a waste that must be safely disposed of. This by-product from the anaerobic digestion process is called digestate. It is dense because it contains solid and liquid phase together. This digestate, which is described as liquid digestate, can be used both as a soil conditioner and as an organic fertilizer with high free nitrogen and phosphorus value, which is easier to assimilate by plants. As a conditioner, it is valuable for its ability to improve soil structure, although its properties vary greatly depending on the biogas content. The aim of this study is to make suggestions on the management of the digester liquids produced in biogas/biomethane plants and classified as waste, and to ensure that they are taken into consideration within the scope of circular economy. It is among our aims to better understand the concept of liquid digestate material and to regulate it within the framework of laws in our country.