Determination of biogas production potential from various supermarket wastes
Çeşitli süpermarket atıklarının biyogaz üretim potansiyelinin belirlenmesi
  1. Tez No: 333122
  2. Yazar: GİZEM ALKANOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TÜZÜN ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüze kadar, hem atıklardan kaynaklı çevresel etkilerin azaltılması hem de giderek artan enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla alternatif metotlar yeni teknolojik gelişmeler de dikkate alınarak araştırılmaya başlanmış ve anaerobik çürütme yoluyla biyogaz üretimi ön plana çıkmıştır. Bu kapsamda, pek çok farklı hammadde ve atık kaynağının anaerobik çürütme yoluyla biyogaz ve metan üretim potansiyelleri farklı işletme koşullarında laboratuar ortamında ve pilot ölçekli sahalarda araştırılmıştır. Farklı kaynakların biyogaz tesislerinde kullanımına yönelik çalışmalar ve uygulamalar devam ederken, özellikle çevresel ve ekonomik açıdan bir yük oluşturan süpermarket atıklarının biyogaz tesislerinde değerlendirilmesi atıkların çevresel yolla uzaklaştırılmasını sağlayan uygun bir yöntem olarak ön plana çıkmıştır. Bu çalışma, süpermarketlerden kaynaklanan atıkların özelliklerine göre anaerobik çürütme yoluyla biyogaz üretim potansiyellerini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmakapsamında, öncelikle anaerobik çürütme prosesinde değerlendirilebilecek süpermarket atık karakterizasyon tipleri seçilmiş ve bunlar için uygun görülen karışım oranları (%TS) belirlenmiştir. Her bir atık türü için aynı işletme koşullarında anaerobik çürüme yoluyla biyogaz üretim potansiyellerinin gözlemlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaç kapsamındalaboratuar ortamında anaerobik çürütücü sistemlerini simule eden batch-reaktörler kurularak 350C sabit sıcaklıkta işletilmiştir. Reaktörler, bir süpermarket zincirine ait atık depolama alanından temin edilen atıklar ile belirlenen TS değerleri ve çamur karışım oranları dikkate alınarak öğütülmüş ve homojen bir karışım halinde doldurulmuştur. Sonuç olarak, süpermarket atıklarının anaerobik ortamda bozunması ile yüksek metan içerikli biyogaz üretildiği gözlenmiştir. En iyi gaz üretim ve metan konsantrasyon değerleri daha iyi besin kompozisyonuna sahip karışık atıklar için kaydedilmiştir. Laboratuar çalışmaları sonucunda elde edilen metan ve gaz üretim değerleri ışığında süpermarket zincirleri için biyogaz tesis kurularak enerji ve atık ısı elde edilebileceği ve bu yolla ekonomik fayda sağlanabileceği yapılan fizibilite çalışması ile belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Up to date, alternative methods have been investigated to both decrease the environmental effects of wastes and also meet the growing energy demand considering thenew technological developments. Then, biogas production through anaerobic digestion comes forward as an alternative method. Biogas and methane production potential of various substrates and waste sources through anaerobic digestion have been carried out in several laboratory and pilot-scale investigations. Through the continued developments of these investigations and applications, using supermarket wastes in biogas plants occurs as a new method to remove wastes in an environmentally way. The research focused mainly on to investigate the biogas production potential of supermarket wastes. In the concept of research, waste characterizations and suitable total solid (TS, %) ratios of substrates were primarily determined. The objective of this study was to observe the biogas production potentials of every supermarket waste type in the same operation conditions through anaerobic digestion. With this goal, simulated batchreactors were operated in the laboratory at a constant temperature of 350C. Reactors were filled with shredded and homogenized waste mixtures which were collected from waste storage area of one of the supermarket chain. Substrates were prepared considering TS values which were fixed for every reactor. Also, sludge addition was performed in order to accelerate microbial activity before loading to the reactors.Consequently, methane-rich biogas production was observed through anaerobic digestion of supermarket wastes. The better performance in gas production and methane concentration was recorded for mixed wastes due to the better nutritional composition. The feasibility study that was calculated in the light of methane and gas production results showed that installing biogas plant could be feasible in an economically manner for supermarkets.