Sera iç ortam mikroklimasına örtü malzemesi etkisinin termal kameralar ile belirlenmesi
Determination of the effect of cover material on the greenhouse inside microclimate by thermal camera
  1. Tez No: 724937
  2. Yazar: NERGİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEFİSE YASEMİN TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Planlanan bu çalışma, Antalya'da, İmece Plastik A.Ş'nin araştırma ve deneme alanında bulunan model seralarda yürütüldü. Model seralar yaklaşık 36 m2 taban alanına sahip 3 adet yay çatılı plastik seralardır. Araştırma seralarında örtü malzemesi olarak 3 farklı sera örtü malzemesi kullanılmıştır. Bu örtü malzemelerinden ikisi yeni sera örtü malzemesidir. Bu örtüler sırası ile CO-EX teknoloji ile üretilen çok katlı 175 mikron 36 aylık UV+EVA ve UV+EVA+IR+LD katkılı PE sera örtü malzemesidir. Diğer örtü malzemesi ise araştırma alanında model seralardan birinde bulunan kullanım ömrünü tamamlamış 200 mikron 36 aylık UV+IR+LD+EVA katkılı PE örtü malzemesidir. Çalışmada, farklı sera örtü malzemeleri altında gerçekleşen sera içi çevre koşuları incelenmiştir. Sera örtü malzemelerinin bu özellikleri ortam mikrokliması üzerinde infrared katkı (IR) maddesinin ve film kalınlığın etkisini göstermiştir. Bu amaç için sera iç-dış ortam sıcaklık ve bağıl nem ölçümleri açık gökyüzü koşulları için gün boyunca 24 saatlik zaman aralığına göre saptanmıştır. Çalışmada farklı sera örtü malzemelerinin ortam mikrokliması üzerine etkilerini belirlemek için termal kameralarla örtü malzemelerinin yüzey sıcaklıkları görüntülenmiştir. Çalışmadan elde edilen verilere göre IR katkı maddesinin ve film kalınlığının sera iç ortam sıcaklığında etkili olduğu saptanmıştır. Sera iç ortam ortalama sıcaklık değerlerin 200 mikron UV+EVA+IR+LD katkılı PE film ile kaplı serada 13.3 ile 42.5 oC arasında değiştiği, 175 mikron UV+EVA+IR+LD katkılı PE film ile kaplı serada 12.9 ile 41.9 oC arasında değiştiği ve 175 mikron UV+EVA katkılı PE film ile kaplı serada ise 12.7 ile 41.1 oC arasında değiştiği saptanmıştır. Termal görüntüleme ile elde edilen örtü yüzey sıcaklık verileri de bu sonucu desteklemektedir. Gelişen teknolojiyle hasarsız ve temassız tespite imkan veren termal kameraların seralarda da kullanılabilirliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at The Research and Application Area of Imece Plastic A.S. in Antalya. Three model greenhouses which has 36 m2 floor area and arched roof were used. Three different greenhouse cover materials were used as cover material in the research greenhouses. Two of these cover materials are new greenhouse cover materials. These covers are multi-layered 175 micron 36 months UV+EVA and UV+EVA+IR+LD added PE greenhouse cover material produced with CO-EX technology, respectively. The other cover material was the 200 micron 36 month UV+EVA+IR+LD added PE cover material that has completed its useful life in one of the model greenhouses in the research area. In this research, the environment conditions under different greenhouse cover materials were also investigated. These properties of greenhouse cover materials have shown the effect of infrared additive (IR) and film thickness on the ambient microclimate. Therefore, the temperature and relative humidity were measured along 24 hours at selected open sky days. In the study, the surface temperatures of the cover materials were monitored with thermal cameras to determine the effects of the different greenhouse cover materials on the ambient microclimate. According to the data obtained from this study, it was determined that the IR additive and the film thickness were effective in the greenhouse inside temperature. It has been determined that the average inside temperature values of the greenhouse vary between 13.3 and 42.5 oC in the greenhouse covered with 200 micron UV+EVA+IR+LD added PE film. On the other hand, it was determined that the inside temperature values in the greenhouse covered with 175 micron UV+EVA+IR+LD additive PE film decreased between 12.9 and 41.9 oC whereas the inside temperature values in the greenhouse covered with 175 micron UV+EVA additive PE film decreased between 12.7 and 41.1 oC. Cover surface temperature data obtained by thermal imaging also support these results. With developing technology, the usability of thermal cameras, which allow nondamaging and contactless detection, also in greenhouses has been established.