Huntington hastalığında difüzyon tensor görüntüleme ile beyin parselasyonu
Brain parcellation with diffusion tensor imaging in huntington's disease
- Tez No: 724936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP NİSARİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Nörodejeneratif hastalıklar günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biridir ve birçok insanı etkilemektedir. Huntington hastalığı otozomal dominant geçiş gösteren, motor, kognitif ve psikiyatrik bozukluklarla karakterize ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır. Bu çalışmada Huntington hastalarında beyin parselasyon yöntemiyle beynin her bir bölgesinde oluşan difüzyon parametrelerindeki değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 8 kontrol grubu ve 8 Huntington hastası katıldı. Çalışmaya dahil edilen kontrol ve hasta grubunun onamları alınarak, DTG (Difüsion Tensor Görüntüleme) elde edildi. Çalışmada kontrol ve hasta grupları için DTG üzerinde beyin parselasyonu yapılarak AD (Aksiyal difüzivite), MD (Ortalama difüzivite), RD (Radyal difüzivite), FA (Fraksiyonel anizotropi) parametreleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Neurodegenerative diseases are one of the most important health problems today and affect many people. Huntington's disease is an autosomal dominant progressive neurodegenerative disease characterized by motor, cognitive and psychiatric disorders. In this study, it was aimed to examine the changes in diffusion parameters in each part of the brain with the brain parcellation method in Huntington's patients. Eight control groups and 8 Huntington's patients participated in the study. DTI (Diffusion Tensor Imaging) was obtained by obtaining the consents of the control and patient groups included in the study. In the study, FA (Fractional anisotropy), MD (Mean diffusivity), RD (Radial diffusivity), AD (Axial diffusivity) parameters were calculated by performing brain parcellation on DTI for the control and patient groups.