Febril konvülsiyon etiyolojisinde serum çinko değerinin yeri
The role of serum zinc level in the pathogenesis of febrile convulsion
  1. Tez No: 724963
  2. Yazar: AYŞE BURCU AKINCI
  3. Danışmanlar: DR. İHSAN KAFADAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Febril konvülsiyon etiyolojisinde değişik faktörlerin rol oynadığı bilinmekle beraber, altta yatan mekanizmalar halen tam olarak aydınlatılamamıştır. Çinko gibi çeşitli eser elementlerin düzeyindeki değişikliklerin febril konvulsiyon patogeneziyle ilişkili olabileceği öngörülmüştür. Bu çalışmaya, Ağustos 2009-Kasım 2009 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Polikliniği'ne başvuran yaşları 6-72 ay arasında değişen, 40'ı kız, 48'i erkek toplam 88 çocuk alındı. Çocuklar 3 gruba ayrıldı. Birinci grup febril konvülsiyon geçiren 45 çocuktan oluşurken, ikinci grubu yüksek ateşi olan ancak konvülsiyon geçirmemiş 23 çocuktan, üçüncü grup da 20 sağlam çocuktan oluşturuldu. Tüm olgularımızın yaş ortalaması 27.55±18.87 ay iken, ilk kez febril konvülsiyon geçirme yaşı ortalama 22.9±17.35 ay olarak saptandı. Tüm çocuklardan başvurudan sonra, serum çinko düzeyi ölçümü yapmak üzere kan alındı. Febril konvülsiyon geçirmiş olan grubun serum çinko düzeyi ortalaması 110.49±35.03 μg/dl, ateşli çocukların serum çinko düzeyi ortalaması 107.12±21.66 μg/dl, sağlam çocukların serum çinko düzeyi ortalaması ise 116.12±32.07 μg/dl bulundu. 3 grubun serum çinko düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. İlk kez konvülsiyon geçirmiş ve iki veya daha fazla kez konvülsiyon geçirmiş olan hastaların serum çinko düzeyleri arasında da anlamlı bir farklılık bulunmadı. Çinko düzeyi ile yaş ve cinsiyet arasında bir ilişki görülmedi. Çalışmamızda, febril konvülsiyon ile serum çinko düzeyi arasında bir ilişki gösterilememiştir. Literatüre baktığımıza bu konuda yapılmış diğer çalışmalardan da farklı sonuçlar ortaya çıktığı görülmüştür. Bu nedenle çinkonun febril konvülsiyon patogenezi ile olan ilişkisini saptayabilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The mechanism underlying febrile convulsion, which have multiple etiologic factors, are not yet clear. Some changes in the level of trace elements such as zinc have been suggested to be responsible for the pathogenesis of febrile convulsion. This study was carried out with 88 children, 40 girls, 48 boys between 6-72 months of age who visited the Pediatric Emergency Department of Okmeydanı Research and Training Hospital from Agust 2009 to November 2009. The children were divided into three groups. First group included 45 patients with complaint of febrile convulsion, second group included 23 children who had visited for fever but did not have convulsion and third group consisted of 20 healthy children. The mean age of all children was 27.55±18.87 months whereas the average age of cases with first febrile convusion was identified as 22.9±17.35 months. Samples to make serum zinc level were obtained as soon as possible after admission to hospital. Mean serum zinc concentration of patient who had febrile convulsion was 110.49±35.03 μg/dl, whereas mean serum zinc concentration of children with fever and healthy children were 107.12±21.66 μg/dl and 116.12±32.07 μg/dl respectively. There is no statistically significant difference between three groups in terms of zinc levels. We couldn't find any difference between serum zinc levels in patients who had one convulsion and more than one convulsion. Also no significant relationship existed between either age, gender and serum zinc concentration. As a result, our findings do not support the hypothesis that febrile convulsion are related to reduced serum zinc concentration. There are also different results, emerging from other studies in the literature on this matter. Therefore further studies involving larger sample size is essential to conduct in order to understand the role of zinc in pathogenesis of febrile convulsion.