Üst çene genişletmesinin miRNA üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of maxillary expansion on microRNA
- Tez No: 724962
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR MEDİNE ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Hızlı üst çene genişletme tedavisi sürecinde, sutur bölgesinen alınan kesitler ile mikroRNA ekspresyonunu ve kandan izole edilebilen kemik ilişkili, RANKL, ALP ve OPG ekspresyon seviyelerini belirlemek, bu belirteçlerin kemik remodeling'i ile ilişkisini incelenmektedir. Materyal ve Metod: Çalışmamızda, 6 adet deney grubunu, 6 adet kontrol grubunu oluşturan toplamda 12 wistar cinsi sıçan kullanılmıştır. Deney grubunda hızlı üst çene genişletmesi için hazırlanan apareyin uygulnması sürecinde, kontrol grubunda ise sıçanlara aperey kullanmadan 0., 7. ve 21. günlerde miRNA ekspresyon seviyelerinin değerlendirilmesi için üst damak sutur bölgelerinden bukko-palatinal yönde 2mm'lik doku kesiti alındı. Ayrıca, aynı zamanlarda her iki gruptaki sıçanların kuyruk bölgelerinden alınan kan ile sutur bölgesindeki osteoblast ve osteoklast belirteçleri olan RANKL, ALP ve OPG ekspresyon seviyelerine bakıldı. Oluşturulan 0., 7. ve 21. Günlük deney süreçlerinde gerek kesitlerdeki miRNA lar ile ilgili, gerekse alınan kandaki RANKL, ALP ve OPG ekspresyon seviyelerinde gruplar arası ve zamanla ilişkili değişimlerini açıklayacak testlerle sonuçların istatistiksel analizi SPSS 24.0 programı kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Osteoprotegerin değerlerindeki değişimlerin gerek gruplar arası, gerekse zaman dilimlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılığın olmadığı, alkalin fosfataz değerlerindeki değişimlerin zamana göre istatitiksel olara anlamlı olduğu, ancak gruplardaki farklılığın anlamlı olmadığı gözlenmiştir. Zaman dilimlerindeki RANKL değerlerindeki değişimlerde ise zaman dilimlerindeki ölçümlerin anlamlı olduğu, ancak gruplar arasındaki değişimlerin anlamlı olmadığı bulunmuştur. Aynı zamanda miRNA-21 ve miRNA-29 değerlerindeki değişimlerin, gruplar arası ve zaman dilimlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olmadığı gözlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmanın sonucu, kemik osteogenezinin biyobelirteçleri olan RANKL, ALP, OPG'nin kandaki ekspresyon seviyelerindeki değişikliklerin osteogenezin gerçekleştiğini, ancak yumuşak dokuda incelenen miRNAların bu mekanik etkiye duyarlılık göstermediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine microRNA expression and bone-associated, RANKL, ALP and OPG expression levels that can be isolated from blood with sections taken from the suture region during the rapid maxillary expansion treatment process, and to examine the relationship of these markers with bone remodeling. Materials and Methods: In our study, a total of 12 wistar rats, 6 of which were in the experimental group and 6 in the control group, were used. During the application of the appliance prepared for rapid maxillary expansion in the experimental group, a 2mm tissue section was taken from the upper palate suture regions in the bucco-palatal direction in order to evaluate the miRNA expression levels on the 0th, 7th and 21st days without using the appliance in the control group. In addition, the expression levels of osteoblast and osteoclast markers RANKL, ALP and OPG in the suture region were measured with blood taken from the tail regions of rats in both groups at the same time. Statistical analysis of the results was carried out using the SPSS 24.0 program, with tests that would explain the changes in miRNAs in the sections and in the expression levels of RANKL, ALP and OPG in the blood taken during the 0th, 7th and 21st day experimental processes. Results: It was observed that there was no statistically significant difference in the changes in osteoprotegerin values between the groups and in time periods, the changes in alkaline phosphatase values were statistically significant according to time, but the difference in the groups was not significant. It was found that the changes in the RANKL values in the time zones were significant, but the changes between the groups were not significant. At the same time, it was observed that the changes in miRNA-21 and miRNA-29 values were not statistically significant between groups and in time periods. Conclusion: The result of this study shows that changes in the expression levels of RANKL, ALP, OPG, which are the biomarkers of bone osteogenesis, occur osteogenesis, but the miRNAs examined in soft tissue are not sensitive to this mechanistic effect.