Samsun Müzesi'nde bulunan pişmiş toprak unguentariumlar
Terracotta unguentariums found in Samsun Museum
- Tez No: 725008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN TEMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Archeology, Museology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Çalışma konusunu, kentin nekropol alanı içerisindeki mezarlarda tespit edilen ve Samsun Müzesi'ne farklı yıllarda satın alma yolu ile getirilen bir grup Hellenistik ve Roma Dönemi'ne ait unguentarium oluşturmaktadır. Bu kaplar temelde, içeriğinde parfüm, krem, yağ ve çeşitli kozmetik maddeleri muhafaza etmek amacıyla kullanılmıştır. Antik Çağ'da çoğunluğu nekropol alanlarında ele geçen bu kaplar, nekropol dışında halkın ortak kullanım alanlarında, tapınak alanlarında bulunduğu bilinmektedir. Temelde ilk nerede ve ne amaçla üretildikleri konusuna henüz net bir açıklama getirilememiştir. Fakat hemen hemen tüm bölgelerde rastladığımız bu buluntular bazen bilindik tipolojisinden farklı olarak karşımıza çıkmaktadır ki bu da bize bu tür kapların ortak bir atölyeden değil de halkın yaşadığı yerde bulunan yerel atölyeler aracılığıyla halka kazandırılmış olduğunu düşündürmektedir. Çalışmamız temelde, bölge içerisinde tespit edilen unguentariumların, tipolojisini, kronolojisini, işlevlerini ve belli başlı karakteristik özelliklerini saptayarak elde edilen sonuçlar neticesinde, üretildikleri yerler hakkında bir atölyeye ulaşmaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is a group of unguentariums belonging to the Hellenistic and Roman Periods, which were found in the tombs in the necropolis area of the city and brought to Samsun Museum by purchasing in different years. These containers were basically used to store perfumes, creams, oils and various cosmetics. These vessels, most of which were found in the necropolis areas in Antiquity, are known to be found in the common areas of public use and temple areas, apart from the necropolis. Basically, a clear explanation has not been made yet about where and for what purpose they were first produced. However, these finds, which we encounter in almost all regions, sometimes appear different from the familiar typology, which makes us think that such vessels were brought to the public through local workshops located in the place where the people lived, not from a common workshop. Our study is basically to reach a workshop about the places where they were produced, as a result of the results obtained by determining the typology, chronology, functions and main characteristics of the unguentariums detected in the region.