Politik karar alma süreçlerinin bütçeyle ilişkilendirilmesi: Program bütçe uygulamalarının değerlendirilmesi
Association of political decision-making process with the budget: Evaluation of the program budget implementations
  1. Tez No: 725009
  2. Yazar: ERDOĞAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÖZDİLER KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Maliye, Economics, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi (Maliye) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Klasik bütçeleme uygulamalarında bütçe, harcamalara izin veren bir yetki belgesi niteliğine sahipken, günümüzde gelişmiş modern bütçe sistemleri mali disiplinin, saydamlık ve hesap verebilirliğin sağlanması, performansa dayalı olarak kaynakların tahsis edilmesi ve harcamaların önceliklendirilmesi ile kamu hizmetlerinin sunumunun etkin biçimde gerçekleştirilmesine yönelik bir yönetim aracı olarak görülmektedir. Bu tez çalışmasında, öncelikle politik karar alma süreçlerinin işleyişi ve bütçe süreciyle ilişkisi ortaya konulmuş, daha sonra bütçenin yönetim aracı olma özelliğini ön plana çıkaran modern bütçelemenin unsurları, araç ve yöntemleri irdelenmiştir. Sonrasında program bütçeleme sistematiği ve uygulamaları incelenerek tespit edilen değerlendirme alanları açısından program bütçe uygulamaları ve sunduğu alt yapı değerlendirilmiştir. Program bütçeleme sistematiğinin, kamu hizmeti sunumuna yönelik girdilerin belirlenen hedefler çerçevesinde daha etkin bir biçimde gruplandırılmasına ve çıktıların/sonuçların performans bilgisiyle birlikte ortaya konularak kamu harcamalarının etkinliğinin ve verimliliğinin sağlanmasına yönelik güçlü bir yöntemsel alt yapı sunduğu, özetle bütçeleme sürecinin daha sonuç odaklı hale getirilmesine katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In classical budgeting practices, the budget is an authorization document that allows expenditures. But today, an advanced modern budget system is seen as a management tool for ensuring fiscal discipline, transparency and accountability, allocating resources based on performance, prioritizing expenditures, and delivering public services effectively. In this thesis, firstly, the functioning of the political decision-making processes and their relationship with the budget process are revealed. Then, the elements, tools and methods of modern budgeting, which emphasizes the feature of the budget as a management tool, are examined. Afterwards, the program budgeting systematics and practices were researched, the program budgeting practices and the infrastructure it provided were evaluated in terms of the determined evaluation areas. It has been concluded that the program budgeting systematic provides a strong methodological infrastructure to group the inputs for public service delivery more effectively within the framework of the determined targets and for ensuring the effectiveness and efficiency of public expenditures by revealing the outputs/results together with the performance information. To summarize, it was concluded that program budgeting contributes to make the budgeting process more result-oriented.