Sınai mülkiyet haklarının ihlalinde cezai sorumluluk
Penalty responsinility in violation of industrial property rights
  1. Tez No: 725020
  2. Yazar: CENNET BETÜL TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK POLAT İŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Sınai mülkiyet hakları, 1995 yılında kabul edilen Kanun Hükmünde Kararnameler ile ayrı ayrı düzenlenmiştir. Her sınai mülkiyet hakkı, ayrı Kanun Hükmünde Kararname ile cezai koruma altına alınmıştır. Suçun ve cezanın Kanun Hükmünde Kararname ile düzenlenmiş olmasının suçta ve cezada kanunilik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle, Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmuştur. Çalışmada Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararlar ışığında sınai mülkiyet haklarının cezai korumasına dair hükümlerdeki sadeleştirme anlatılmıştır. Daha sonra, 2017 yılından itibaren uygulanan Sınai Mülkiyet Kanununun kabul edilmesiyle, tüm sınai mülkiyet hakları tek kanun altında birleştirilmiştir. Sınai Mülkiyet Kanununun 30. maddesi ile sadece marka hakkının ihlali suç olarak düzenlenmiştir. Bir suçun oluşumu için aranan unsurlar, marka suçlarına uyarlanarak anlatılmıştır. Sınai Mülkiyet Kanununu 30. maddesi, Ticaretle Bağlantılı Fikri Mülkiyet Hakları Andlaşmasının 61. maddesi ile karşılaştırılmıştır. Marka suçları; soruşturulması ve kovuşturulması şikayete tabi suç olduğundan yapılacak yargılama için şikayetin varlığı aranmıştır. Suçun muhakemesi, yaptırımı konularına yer verilmiş; kanundaki eksiklikler ve çözüm yolları belirtilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial property rights were regulated separately by Legislative Decrees which were adopted in 1995. Each industrial property right is subject to criminal protection by a separate Legislative Decree. On the grounds that the regulation of crime and punishment by Decree Law is contrary to the principle of legality in crime and punishment, it has been applied to the Constitutional Court. In the light of the decisions made by the Constitutional Court, the simplification in the provisions on criminal protection of industrial property rights was explained in the study. Subsequently, with the accept of the Industrial Property Law, which has been implemented since 2017, all industrial property rights have been merged into one law. With the article 30 of The Industrial Property Law, only violation of trademark rights is regulated as a crime. The elements which are sought for the occurrence of a crime were explained by adapting them to brand crimes. The article 30 of The Industrial Property Law was compared with the article 61 of the Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights. Brand crimes; since the investigation and prosecution of the complaint are crime subject to the complaint, the existence of the complaint was sought for trial. The subject of reasoning and sanction of the crime were included; the work was concluded by specifying deficiencies in the law and ways to resolve them.