Kadınların cinsel yaşam kalitesinin evlilik doyumu ile ilişkisi
The relationship of women's sexual quality of life and marriage satisfaction
- Tez No: 725021
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Aile kurmanın ilk adımı olan evlilik, bireylerin yaşamında önemli bir etkiye sahiptir. Bu etkiden dolayı son yıllarda evlilik doyumu ve ilişkisine dayalı araştırmalar yapılmaktadır. Bununla birlikte cinsel yaşamın ve cinsel doyumun evlilik doyumunu etkileyen en önemli faktörlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmada“Evli Kadınların, Cinsel Yaşam Kalitesinin ve Cinsel Doyumunun Evlilik Doyumu Üzerinde Etkisinin İncelenmesi”konusu ele alınmıştır. 25-65 Yaş aralığındaki 403 gönüllü evli kadın katılımcı ile yürütülmüştür. Ölçeklerin yüzde 73,4'ü (n=296) yüz yüze (basılı kâğıt) ve yüzde 26,6'sı (n=107) survey programları aracılığıyla çevrimiçi olarak toplamıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak Sosyo-demografik Bilgi Formu, Evlilik Doyum Ölçeği, Cinsel Yaşam Kalitesi-Kadın Ölçeği, Golombok Rust Cinsel Doyum-Kadın Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS v.21 istatistik programı ile istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Sosyo-demografik verilerin tespit edilmesinden sonra; cinsel yaşam kalitesi, cinsel doyumu ve evlilik doyumu arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile test edilmiş olup, değişkenlerin birbirleri ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Cinsel yaşam kalitesi arttıkça, cinsel doyumunda arttığı buna paralel olarak evlilik ilişkisinden alınan doyumun da arttığı belirlenmiştir. Ayrıca evli kadınların, cinsel yaşam kalitelerinin, cinsel doyumlarının ve evlilik doyumlarının, yaşa, eşin yaşına, beden kitle indeksine, evlilik süresine, gelir düzeyine ve çocuk sayısına göre değiştiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Marriage, which is the first step in establishing a family, has a significant impact on the lives of individuals. Due to this effect, researches based on marital satisfaction and relationship have been carried out in recent years. However, sexual life and sexual satisfaction appear to be one of the most important factors affecting marital satisfaction. In this study, the subject of“Examination of the Effects of Married Women's Sexual Life Quality and Sexual Satisfaction on Marriage Satisfaction”was discussed. It was conducted with 403 volunteer married female participants aged 25-65 years. 73.4 percent (n=296) of the scales were collected face-to-face (printed paper) and 26.6 percent (n=107) online through survey programs. Socio-demographic Information Form, Marriage Satisfaction Scale, Sexual Life Quality-Female Scale, Golombok Rust Sexual Satisfaction-Female Scale were used as measurement tools in the research. The data obtained in the research were subjected to statistical analysis with the SPSS v.21 statistical program. After determining the socio-demographic data; The relationships between sexual quality of life, sexual satisfaction and marital satisfaction were tested with Pearson correlation analysis and it was found that the variables were related to each other. It has been determined that as the quality of sexual life increases, sexual satisfaction increases, and in parallel, the satisfaction from the marital relationship also increases. In addition, it has been found that the sexual life quality, sexual satisfaction and marital satisfaction of married women vary according to age, age of spouse, body mass index, duration of marriage, income level and number of children.