Çocukluk çağı hodgkin lenfomalarının onkogenezinde PD-L1 ve ilişkili immunsupresif faktör genlerinin ekspresyonlar
Expression of PD-L1 and associated immunsuppressive factor genes in the oncogenesis of childhood hodgkin lymphomas
- Tez No: 725061
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDENER ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Patoloji, Molecular Medicine, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Klasik Hodgkin lenfoma (kHL) en sık görülen pediatrik solid tümörlerden biridir ve çocuklarda kansere bağlı ölümlerden sorumludur. Bu nedenle, KHL'da aktif antitümör T hücresi immün yanıtını modüle etmek bir tedavi stratejisi olabilir. Bu çalışmada, pediatrik KHL'da seçilmiş antitümör immün yanıt genlerinin ekspresyon profillerini ve bunların klinik ve prognostik parametrelerle ilişkilerini hassas tıptaki önemlerini belirlemek için araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji arşivlerinden çıkarılan 39 pediatrik KHL olgusuna ait formalin fikse parafine gömülü doku ve hastalara ait demografik ve klinik veriler kullanıldı. Tüm olgular için histolojik tanıların konfirmasyonu yapıldı. Dokulardan izole edilen RNA'lar ile gerçek zamanlı kantitatif PCR kullanılarak PD-L1, CSF2, CTLA4, CXCL5, IDO1, CXCL8, MIF, NOS2, PDCD1, PTGS2 ve TGFβ1 gibi seçilmiş bağışıklık tepkisi düzenleyici genlerin mRNA ekspresyonu analiz edildi. Yalnızca PD-L1 aşırı ekspresyonu, bulky hastalık, ileri tümör evresi ve yüksek riskli hastalık kategorisi ile istatistiksel olarak ilişkili bulundu ve önemli ölçüde EBV negatif pediatrik kHL'de görüldü. Pediatrik KHL vakalarında PD-L1 aşırı ekspresyonunun yüksek risk sınıflandırmasının güçlü bir öngörücüsü olduğu sonucuna vardık. PD-L1 blokajı, prognostik bir biyobelirteç olmanın yanı sıra, EBV negatif pediatrik HL'de hedeflenen tedavi için ilaçla kullanılabilir bir belirteçtir.
Özet (Çeviri)
Classical Hodgkin lymphoma (cHL) is one of the most common pediatric solid tumors, and responsible for the cancer-related deaths in children. Therefore to modulate active antitumor T cell immune response in cHL can be a treatment strategy. In the present study, we aimed to investigate the expression profiles of selected antitumor immune response genes in pediatric cHL and their relationships with clinical and prognostic parameters to determine their significance in precision medicine. For this purpose, formalin-fixed paraffin-embedded tissue and demographic and clinical data of 39 pediatric CHL cases, extracted from the pathology archives of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, were used. Histological diagnoses were confirmed for all cases. mRNA expression of selected immune response regulatory genes such as PD-L1, CSF2, CTLA4, CXCL5, IDO1, CXCL8, MIF, NOS2, PDCD1, PTGS2 and TGFβ1 were analyzed using real-time quantitative PCR with RNAs isolated from tissues. Only PD-L1 overexpression was statistically related to bulky disease, advanced tumor stage and high-risk disease category and seen significantly in EBV negative pediatric cHL. We conclude that PD-L1 overexpression in pediatric cHL cases is a strong predictor of high-risk categorization. In addition to being a prognostic biomarker, PD-L1 blockage is also druggable marker for the targeted therapy in EBV negative pediatric HL.