Kamu harcamaları ve makroekonomik göstergeler arasındaki nedensellik ilişkisi: BRICS-T ülkeleri
Causality relationship between public expenditures and macroeconomic indicators: BRICS-T countries
  1. Tez No: 725244
  2. Yazar: HAZAL AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİD CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Makroekonomik dinamikler ülkelerin makroekonomik performansının değerlendirilmesinde baz alınır ve bu değişkenlerin birbirleri ile etkileşim içerisinde olması olasıdır. Bu çalışmada kamu harcamaları ile diğer temel makroekonomik değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi incelenmiştir. Ampirik çalışma neticesinde 1995-2019 yılları arası BRICS-T ülkeleri özelinde büyüme ve kamu harcamaları arasında %5 anlam düzeyinde tek yönlü, %10 anlam düzeyinde çift yönlü bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. İşsizlik ve kamu harcamaları arasında tek yönlü bir nedensellik bulunmuştur. Enflasyon ile kamu harcamaları arasında istatistiki olarak anlamlı bir nedensellik ilişkisi gözlemlenmemiştir ve tasarruflar ile kamu harcamaları arasında ise çift yönlü nedensellik ilişkisi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Macroeconomic dynamics are the bases in the evaluation of the macroeconomic performance of countries and it is possible that these variables interact with each other. In this study, the causality relationship between public expenditures and other fundamental macroeconomic variables has been examined. As a result of the empirical study, a unidirectional causality relationship at the % 5 significance level and a bidirectional causality relationship at the % 10 significance level has been determined between the years 1995-2019, in particular for the BRICS - T countries. A unidirectional causality was found between unemployment and public expenditures. No statistically significant causality relationship was observed between inflation and public expenditures and a bidirectional causality relationship was found between savings and public expenditures.