Kamu harcama yönetiminde etkinlik (Türkiye'de kamu harcama yönetiminde etkinlik sorunu ve network detekli performans odaklı kamu harcama yönetim modeli)
The Effectiveness in the public expenditure management (Effectiveness problem in the public expenditure management in Turkey and a model of network-based/ Performance-focused public expenditure management
- Tez No: 111342
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Politik ve ekonomik sistemi ne olursa olsun etkin kullanılamayan, yönetilemeyen ve denetlenemeyen kamu harcamaları mevcut makroekonomik göstergeler başta olmak üzere, sosyal ve siyasi yapıyı etkiler. Bu nedenle, etkinlik düzeyi düşük olan kamu harcama yönetimlerinde yapılacak yeni düzenlemeler ve yapılandırmalar ekonomik istikrar açısından önemlidir. Türkiye'de 1990 sonrası dönemde kamu harcama sürecinin ve kararlarının ekonomiye etkilerinin istikrar bozucu bir nitelik kazanması bu çalışmanın yapılma nedenlerinden biridir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kamu harcamalarının genel ekonomi içindeki yerinin ne olması gerektiği konusunu da içerecek biçimde, harcama yönetim sürecine ilişkin temel tanımlamalar ve teorik açıklamalar yapılmaktadır. İkinci bölümde, Türkiye'deki kamu harcamalarının büyüklüğü ve bileşenlerindeki gelişim süreci incelenmekte ve kamu harcama yönetim sürecine bağlı olarak gerçekleşen kamu harcamalarının seçilmiş temel makroekonomik göstergeler üzerindeki etkileri analiz edilmektedir. Bu amaçla, Granger Nedensellik Testi yardımıyla Türkiye'de kamu harcamalarının milli gelir, mevduat faiz oranı, fiyatlar genel düzeyi ve istihdam hacmi ile olan nedensellik ilişkileri ve nedenselliğin yönü tespit edilmeye çalışılmaktadır. Son bölümde ise, Türkiye'deki, ekonomik istikrar ve kamu harcamaları arasındaki ilişki temel alınarak, belirlenen sorunların çözümü için bir model üzerinde durulmaktadır. Bu modelde kaynakların etkin ve ekonomik konjonktüre uygun şekilde nasıl kullanılabileceği ve kamu kesiminde hesap verme sorumluluğunun geliştirilmesi, performans ölçümleri oluşturarak kamu kesiminde rekabet ortamının oluşturulması ve bu yolla kamusal kaynakların etkin, verimli ve iktisadi olarak kullanımını sağlamada bilişim ve teknolojinin nasıl kullanılabileceğine ilişkin“Network Destekli Performans Odaklı Kamu Harcama Yönetimi”modeli açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Whatever its political and economical systems should be ineffectively using, managing and auditing, public expenditure affects currently social and political structure the macroeconomics variants at first Thats way new regulations and reengineering on low effective public expenditure is crucial for economical stability. Effects revoluing efficiency destroying shape on the economy of the public expenditure process and decisions in Turkey 1990 is one of the reasons for this thesis. This paper included three sections The first section is basic definations and theorical explanations for the process of public expenditure management that including what should be the public expenditure in the general economical structure. At the second section, developing process about the size and components of public expenditure selected basic macroeconomics indicators is analysed For this purpose, by the help Granger Causality the public expenditure causality connections and the direction of the causality on GNP, interest rate, price level and employment in Turkey is trying to determined. At the last section, the economical stability and the relationship between the public expenditure in Turkey a model be used to cope with the specified problems is worked on. In this model how should the resources expose effectively and related to the economic cycle and improvement accountability, expose competitiveness by way of performance measurement and by this way effecient, effective and economic use of public resource on how the information and technology would be applied“Network Based Performance Focused Public Expenditure Management”model is explained.