Adölesanların fiziksel aktivite yeterliliklerinin depresyon düzeylerine etkisi
The effect of adolescents physical activity on depression levels
- Tez No: 725247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırma adolesanlarda fiziksel aktivite yeterliliğinin depresyon düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma kesitsel olarak yapılmıştır. Şubat 2021- Mart 2022 tarihleri arasında Malatya Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı liselerden kura yöntemiyle seçilen altı lisede yürütülmüştür. Çalışmaya 13-20 yaş arası toplam 1027 adolesan katılmıştır. Veriler; Tanıtıcı Özellikler Formu, Fiziksel Aktivite Yeterliliği Ölçeği (FAYÖ) ve Kutcher Ergen Depresyon Ölçeği (KEDÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde (SPSS) 21.0 paket programı, değerlendirmesinde ise ortalama, yüzdelik dağılım ve regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effect of Physical activity adequacy on depression levels in adolescents. Material and Method: The research was carried out cross-sectionally. Between February 2021 and March 2022, it was carried out in six high schools selected by lottery among the high schools affiliated to the Malatya Directorate of National Education. A total of 1027 adolescents aged 13-20 participated in the study. The data were collected using the Introductory Characteristics Form, Physical Activity Efficacy Scale (PAES), and Kutcher Adolescent Depression Scale (KADS). In the analysis of the data (SPSS) 21.0 package program was used, and in the evaluation, mean, percent age distribution and regression analysis were used.