Demokrasi ilkesi açısından Türk tüzesinde siyasal partiler ve yasaklanmaları sorunu
Political parties in the Turkish law and banning problem of political parties with respect to principle of democracy
- Tez No: 72529
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM EROĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Bu çalışmada, gerek 1961 ve 1982 Anayasalarında, gerek bu Anayasalar döneminde çıkarılan SPK'lerde, 'demokrasinin vazgeçilmez unsurları' olarak tanımlanan partiler hakkındaki tüzel düzenlemeler incelenmiştir. Bu incelemenin ekseni, demokrasi ilkesi olmuştur. Çalışmada, yürürlükteki anayasal ve yasal düzenlemeler göz önünde bulundurulmuş, gerekli görülen noktalarda, eski düzenlemelerle karşılaştırma yapma yoluna gidilmiştir. Bu karşılaştırmalar, Türk siyasal partiler tüzesinde demokratik yönde bir ilerleme olup olmadığının anlaşılması içindir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, siyasal partilerin ortaya çıkışı ve gelişimi, kamu hukukuna girme gerekçeleri, çağcıl demokratik siyasal dizgelerde kazandıkları büyük önem, kimi yabancı ülkelerden verilen örneklerle birlikte anlatılmıştır. Partilerin dünyada ve Türkiye'deki gelişimi, anayasa ve yasalarda düzenlenmesi, 1995 Anayasa değişikliklerinin siyasal partiler tüzesine etkileri ve bu değişikliklerin ortaya çıkardığı sorunlar ile sorunların aşılması yönündeki görüş önerileri de ilk bölümün konulan arasındadır. İkinci bölümde, Türkiye'de siyasal partilerin tanımı ve işlevi, kurulması, örgütlenmesi, etkinlikleri, gelir ve giderleri ile Anayasa Mahkemesi'nin bu gelir ve giderler üzerindeki denetimi konularıyla ilgili tüzel düzenlemeler incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümdeyse siyasal partilerin yasaklanması konusu yer almıştır. Burada, partilerin aykırı etkinliklerde bulunamayacağı 'devletin temel ilkeleri', kapatma davaları, bu davaları açabilecek organlar, yöntem, kapatma davalarının gerekçeleri ve sonuçları incelenmiştir. Ayrıca, kapatma davalarında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin uygulanabilirliği ve Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi'ne, kapatılan partilerce yapılan başvurular da son bölümün konuları arasındadır. Çalışmanın sonuç bölümünde, tartışmalar, ortaya konan sorunlar ve çözüm önerileri çerçevesinde, kimi temel sorunların altı yeniden çizilmiştir. 155
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thesis of this study is to investigate legal regulations for political parties. Parties are defined as indispensable elements of democracy by the Constitutions of 1961 and 1982. The main reference of this investigation is the principle of democracy. This study relies on comparative analysis of current and past constitutional and legal arrangements, in order to clarify the type of legal development, whether this development is democratic or not. This study consists of three chapters. In the first chapter, political parties are examined in view of their emergence and developments, reasons for entering into public law, the great importance they have gained within modern democracy. Moreover, development of political parties in Turkey and some other countries with their legal and constitutional arrangements, problems resulting from the Constitutional amendments of 1995 concerning the political parties, and opinions to overcome theese problems are taken into consideration. The second chapter focuses as on legal and constitutional arrangements about political parties, their foundation, functions, organisations and activities and their income and expenses and the issue of Constitutional Court's auditing of political parties. The third chapter is about the banning of political parties. This part covers the main principles of the Republic of Turkey against which political parties can not act, dissolution trials and dissolution procedures stemming from the Law on Political Parties, reasons and results of dissolution decisions. In addition to this, applicability of the European Convention on Human Rights to dissolution trials is discussed. In conclusion, the main problems, discussion points and solutions concerning political parties in democracies are considered. 156