Vergi aflarının idarenin iş yüküne etkisi: Adana Vergi İdaresi üzerine bir araştırma
The effect of tax amnesties on the administration's workload: A survey on the Tax Administration of Adana
- Tez No: 725332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN COŞKUN KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Vergi, devletin kamu harcamalarını finanse etmek için başvurduğu en temel gelir aracıdır. Vergi afları ise devletin çıkardığı kanunlarla tek taraflı olarak vergi alacağından vazgeçmesidir. Tarihten günümüze kadar çıkarılmış olan vergi afları, çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Bununla birlikte, vergi afları ile ilgili olumlu ve olumsuz eleştiriler yapılmış, çıkarıldığı süreçlerde gündemin en önemli konuları arasında yerini almıştır. Bu çalışmanın amacı; vergi aflarını tanımlamak, özelliklerini belirtmek, tarihçesini incelemek ve vergi aflarının Adana Vergi İdaresi çalışanları üzerindeki iş yüküne olan etkisini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Tax is the primary means of income used by the state to finance public expenditures. On the other hand, tax amnesties are the unilateral waiver of tax receivables with the laws enacted by the state. Taw amnesties, which have been issued from history to the present, have brought various discussions with them. On the other hand, positive and negative critisms were made regarding tax amnesties and it took its place among the most importans issues on the agenda in the processes it was issued. The aim of the this study is to define amnesties, to state their characteristics, to examine their history and to investigate the effect of tax amnesties on the workload of Adana Tax Office employees.