A critical discourse analysis: Gendered discourses within the corporate sustainability context
Kurumsal sürdürülebilirlik bağlamında cinsiyetçi söylemler üzerine eleştirel söylem analizi
- Tez No: 725331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERHART
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Sürdürülebilirlik konsepti, gelecek kuşakların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, ekonomik, ekolojik ve toplumsal alanlardaki faaliyetlerin yürütülmesine odaklanır. Kadınların güçlendirilmesine ilişkin mevcut küresel siyasi bağlam, sürdürülebilir bir ekonomi ve topluma odaklanmaktadır. Her ne kadar kadının güçlenmesi odaklı inisiyatifler sürdürülebilirliğin çözümlerinden biri olarak konumlandırılsada, kurumlar tarafından yönetilen bu gündeminin sonuçları ve yarattığı söylemsel alan üzerine tartışmalar devam etmektedir. Bu araştırma, Türkiye'de kurumsal firmaların sürdürülebilir kalkınma odağında kadının güçlenmesi amacı ile ürettiği söylemleri analiz ederek, bu bağlamda cinsiyetçi söylemlerin üretilip üretilmediğini ortaya çıkarmak için ampirik bir veri sunmayı amaçlamaktadır. Sosyal, ekonomik, politik ve tarihsel bağlamı göz önünde bulunduran bu araştırma, feminist Foucaultçu bir yaklaşımla, öznelliğe ve özgürlüğe yönelik bir tartışma sunmaktadır. Cinsiyetçi söylemlere odaklanarak iş dünyasındaki güç ilişkilerine dair içgörüler sunan bu araştırmanın bulguları, literatür taraması, saha araştırması, ve teorik ve ampirik çalışmaların bir bütünü olarak ortaya çıkmaktadır. Saha araştırması, Türkiye'deki kurumsal sürdürülebilirlik raporlarının detaylı okumasını ve kurumsal sürdürülebilirlik çalışmaları ve raporlaması uygulayıcıları ile yapılan, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeleri içermektedir. Araştırma bulguları kurumsal sürdürülebilirlik çalışmaları ve iletişim dilinin toplumsal cinsiyet eşitliği üzerindeki etkilerini sorunsallaştırarak yeni sorular ortaya koymakta ve gelecek araştırmalar için yönler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability refers to protecting the environment, and preserving the economic growth and development for the future. Current global political context of women empowerment is focusing on a sustainable economy and society. Although women empowerment is positioned as one of the solutions for sustainability, there is a debate on the results of the corporate-led empowerment agenda, where remains a discursive terrain of such initiatives. The purpose of this research is to analyze the discourses produced by corporate companies in Turkey within the context of women empowerment for sustainable development and present an empirical inquiry to bring up whether gendered discourses are produced. This research offers insights into the power relations focusing on the gendered discourses. Taking the social, economic, political and historical context into consideration this research presents a discussion with a feminist Foucauldian attention to subjectivation and freedom. Findings of this research which emerge from the literature review, field research, and theoretical and empirical work all together focuses on the gendered discourses produced. This research draws from all the approved CSR reports of Turkish companies and semi-structured interviews conducted with professionals renowned for their practice in sustainability reporting and management. The research findings provokes new directions for future research problematizing 'doing gender' through CSR practices and language with the new questions it calls over the power politics of gender equality.