Eğitim ve progresif gevşeme egzersizleri temelli bir uygulamanın zihinsel engelli bireylerin bakım vericilerinin yaşam kalitesi, algıladıkları stres ve başa çıkma yolları üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of education and progressive relaxation exercise-based practice on quality of life, perceived stress and coping ways of caregivers of individuals with intellectual disabilities: A randomized controlled study
- Tez No: 725397
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇEVİRME
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Public Health, Nursing, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Zihinsel engelli bakım veren bireylerinin düşük yaşam kalitesi, yüksek stres algısı ve düşük stresle başa çıkma yollarına sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışma ile RAM temelli eğitim ve PGE kullanılarak yapılan bir müdehale programının bakım veren bireylerin yaşam kalitesi, algıladıkları stres ve başa çıkma yolları üzerine olan etkisi belirlenmek istenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada araştırma deseni olarak, 3 deney, 1 kontrol gruplu, ön test-son test randomize kontrollü deneysel tasarım kullanılmıştır. Çalışma 4 tane rehabilitasyon merkezinde rehabilite edilen zihin engelli bireyin 140 bakım verenleri (her grup için n=35) ile yürütülmüştür. Veriler kişisel bilgi formu, YBYKA, ASÖ-14, SBÇYA anketleri kullanılarak elde edilmiştir. Çalışma kapsamında 1. Deney grubuna Roy adaptasyon modeli temelli yüz yüze eğitim ve PGE uygulanmış, 2. Deney grubuna Roy adaptasyon modeli temelli eğitim içerikleri ve PGE egzersizlerinin yer aldığı mobil uygulama tasarlanmış ve uygulanmış, 3. Deney grubuna ise yüz yüze eğitim ve mobil tasarım uygulaması birlikte uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: It is known that caregivers with mental disabilities have low quality of life, high stress perception, and ways of coping with low stress. In this study, it was aimed to determine the effect of an intervention program using RAM-based education and PGE on the quality of life, perceived stress and coping ways of caregivers. MATERIALS AND METHODS: In this study, a pretest-posttest randomized controlled experimental design with 3 experiments and 1 control group was used as the research design. The study was conducted with 140 caregivers (n=35 for each group) of mentally retarded individuals who were rehabilitated in 4 rehabilitation centers. Data were obtained by using personal information form, YBYKA, ASÖ-14, SBÇYA questionnaires. Within the scope of the study, Roy adaptation model-based face-to-face training and PGE were applied to the 1st experimental group, a mobile application including Roy adaptation model-based training contents and PGE exercises was designed and applied to the 2nd experimental group, and face-to-face training and mobile design application to the 3rd experimental group. applied together.