Re-visiting gender, new media technologies and leisure: Is there any time left for women in the digital age
Toplumsal cinsiyet, yeni medya teknolojileri ve boş zamana yeniden bakış: Dijital çağda kadınlara vakit kaldı mı
  1. Tez No: 725396
  2. Yazar: BEGÜM IRMAK KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Boş zaman ve cinsiyet rolleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlayan bu çalışma, Türkiye bağlamında ortak bir boş zaman alanı paylaşan bir grup kadının hikayesini kapsamaktadır. Kişisel ancak ortak bir sorunsaldan hareketle, kadınların boş zamanları ve ilgili zorlukları, yeni medya teknolojilerinin günlük yaşamlarına girişiyle ek bir katman olarak tanımlanır. Dijitalleşmiş bir ortamda yaşamak, ev, iş, günlük sorumluluklar ve boş zaman arasındaki sınırları her zamankinden daha bulanık hale getirmektedir. Ev içi sorumlulukların hala esas olarak kadınların görevleri olarak atandığı bir toplumda, farklılaşmış sorumluluklar arasındaki dengeyi sağlamak ve bireysel aktiviteler için zaman yaratmak zorlu bir görev haline gelmektedir. Boş zaman ve toplumsal cinsiyet alanlarının karmaşık ve iç içe geçmiş yapısını kapsayabilmek açısından, her kavramın sınırlarını yeniden gözden geçirme gerekliliği gerçek hayat anlatılarına odaklanılarak tasvir edilir. Zamansal ve bağlamsal unsurları göz önünde bulundurarak tanımlanan boş zamanın çok katmanlı doğası, tarihsel yolculuğunun içerisinde anlatılır. Bu bağlamda bu araştırma kadınların boş zamanlarına ilişkin benzersiz tutumlarını ve günlük rutinlerinin mevcut zaman kullanımları üzerindeki etkilerini feminist yaklaşımlarla anlamayı ve anlamlandırmayı amaçlar. Boş zamanı kişisel tatmin, özgürleşme ve direniş için kullanma olasılıklarını kabul eden postmodern etkileşimci bakış açısı, kadınların boş zaman fırsatlarının ve kısıtlamalarının dinamikliğini keşfetme etrafında yeni bir feminist tartışma alanı açmak için kullanılır. Odak grupları, bire bir görüşmeler ve katılımcı gözlem üzerinden katılımcıların hikayeleri tematik analiz ile incelenerek, deneyimler çalışmanın merkezinde konumlandırılır. Türkiye'deki şehirli çalışan kadınlara odaklanan ve toplumsal cinsiyet-boş zaman spektrumunu yeniden gözden geçiren vakaların inşası, boş zamanın çok boyutlu feminist bir alan olduğunun altını çizmeyi ve bu alanda daha fazla araştırma için bir araç seti sağlamayı mümkün kılar. Serbest zamanın çok katmanlı yapısı, deneyim ve çevresel faktörlerin etkileri ve kadınların zaman yönetiminin parçalanmış doğası bu yolculuğun en önemli çıktıları olarak öne çıkar.
Özet (Çeviri)
Aiming to scrutinize the relationship between leisure and gender, this study covers a group of women's stories who share a common leisure sphere in the Turkish context. Drawing from a personal yet common narrative, women's leisure time and related challenges are portrayed through an additional layer regarding the entrance of new media technologies into daily lives. Living in a digitalized environment, the boundaries between work, home, daily responsibilities, and leisure becomes blurrier than ever. Domestic responsibilities are still mainly assigned as women's duties; it is becoming a challenging task to juggle between fragmented tasks and to create time for leisurely activities. In terms of covering the entangled nature of leisure and gender domains, a requirement to revisit the boundaries of each concept is portrayed through focusing on real-life excerpts. Envisioning an effort to provide a timely and contextual portrayal, leisure's multi-layered nature is recognized alongside with its historical journey. In this context, this research aims to understand women's unique takes on leisure time and their satisfaction with their current time allocation of their daily routines within a feminist perspective. Acknowledging the possibilities of utilizing leisure time for self-satisfaction, liberation, resistance and empowerment, a feminist postmodern interactionist perspective on leisure is utilized to open up a new sphere of feminist discussion around exploring the vitality of women's leisure opportunities and constraints. Conducting focus groups, one-to-one interviews, and participant observation, participants' stories are examined through thematic analysis, enabling them to locate the experiences at the core of the study. Construction of the cases focusing on urbanite working women in Turkey and revisiting the gender-leisure spectrum enable to underline the multi-dimensionality of leisure and provide a toolset for further research in the area. Multi-layered definitions of leisure, the role of experience and context and fragmented nature of women's time-use management are all contributive factors that define this peculiar journey.