Muğla-Gökova orman fidanlığı'nda üretilen kızılçam (Pinus brutia Ten.) fidanlarında kalite değerlendirmesi
Quality assessment of Turkish red pine (Pinus brutia Ten.) seedling produced in Muğla-Gökova forest nursery
- Tez No: 725411
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DELİGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma Muğla - Gökova Orman Fidanlığında yetiştirilen yedi farklı populasyona (Mamadere, Karacahisar, Yapraktepe, Gökova, Çetibeli, Ağla ve Kıyra) ait 1+0 yaşlı çıplak köklü kızılçam (Pinus brutia Ten.) fidanların kalite düzeylerinin bazı morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal özelliklere göre değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kök boğazı çapı, boy, gövde kuru ağırlığı, kök kuru ağırlığı, tomurcuk sayısı, yan dal sayısı gibi morfolojik özellikler, fizyolojik özellikler olarak kök gelişme potansiyeli ve biyokimyasal özellikler olarak fotosentetik pigmentler ve toplan karbonhidrat içeriği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda kök toplam karbonhidrat içeriği dışında ölçülen morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal özellikler bakımından populasyonlar arasında önemli farklılıklar belirlenmiştir. Mamadere populasyonu kalın çaplı, nispeten boylu, iğne yapraklarında toplam karbonhidrat içeriği yüksek fidanlara sahiptir. Tomurcuk sayısı, gövde/kök oranı, gürbüzlük belirteci ve Dickson kalite indeksi bakımdan Ağla populasyonu diğer populasyonlara göre daha kalitelidir. Karacahisar populasyonu fotosentetik pigmentler bakımından daha yüksek bulunmuştur. En ince çaplı ve TSE standartlarına göre dikime elverişsiz fidan yüzdesi yüksek populasyon Yapraktepe populasyonu olup, bu populasyona ait fidanlar çevresel etmenlere daha duyarlıdır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to evaluate according to some morphological, physiological and biochemical characteristics of the quality levels of 1+0 year-old bare-rooted Turkish red pine (Pinus brutia Ten.) seedlings belonging to seven different populations (Mamadere, Karacahisar, Yapraktepe, Gökova, Çetibeli, Ağla and Kıyra) grown in Muğla - Gökova Forest Nursery. Seedling height, root collar diameter, shoot and root dry weight, number of buds, number of lateral branches, etc. as morphological traits, root growth potential as physiological traits, photosynthetic pigments and total carbohydrate content as biochemical traits were determined. The results showed that except for the total carbohydrate content of the root, there were significant differences among the populations in terms of morphological, physiological and biochemical traits. Seedlings in the Mamadere population had greater root collar diameter, height and total carbohydrate content in needles. While the Ağla population was found to be higher quality than other populations in terms of number of buds, shoot/root ratio, sturdiness quotient and Dickson quality index, Karacahisar population was found to be higher in terms of photosynthetic pigments. According to TSE standards, the population with a high percentage of seedlings unsuitable for planting and the thinnest diameter is Yapraktepe population, and it can be said that the seedlings belonging to this population will be more sensitive to environmental factors.