Performance of generalized frequency division multiplexing (GFDM) over free space optical links
  1. Tez No: 725473
  2. Yazar: MUHAMMAD SAMEER AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANSAL GÜÇLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Genelleştirilmiş frekans bölmeli çoğullama (GFDM), iyi spektral verimlilik, düşük tepe-ortalama güç oranı (PAPR) ve esneklik, uyarlanabilirlik ve düşük ortak kanal girişimi gibi çeşitli avantajlara sahip olduğundan, serbest uzay optik iletişim sistemleri için arzu edilen bir seçenek olabilir. GFDM-FSO sisteminin performansını incelemek için gama gama kanalı üzerinden sembol hatası olasılığı ve kesinti olasılığı için kapalı form ifadesi türetilmiştir. GFDM'nin gama gama kanal modeline göre performans iyileştirmesi, maksimum oran iletimi (MRT) tekniği uygulanarak araştırılmaktadır. Hem sembol hatası olasılığı hem de kesinti olasılığı için asimptotik ve kapalı form ifadeleri, gama-gama kanalı modeli üzerinden GFDM için türetilmiştir. Ortogonal frekans bölmeli çoğullama ile karşılaştırma da incelenmiştir. Teorik sonuçlar Monte-Carlo simülasyonları ile doğrulanmıştır. Hem tek anten hem de çoklu anten konfigürasyonunda farklı türbülans seviyelerinin etkisi de araştırılmıştır. Ayrıca pus, yağmur ve sis gibi hava koşullarının etkisi de incelenir. Yoğun hava koşulları altında bağlantı mesafesi ve sistem performansı arasındaki bir değiş tokuş da analiz edilir. Sembol hata olasılığının kapalı form ifadeleri türetilir. İlk olarak SISO konfigürasyonundaki hava koşulları türetilmiş ve daha sonra hava koşullarının MRT tabanlı GFDM-GG sistemi üzerindeki etkisi de araştırılmaktadır.. Malaga türbülans kanalı ile genelleştirilmiş frekans bölmeli çoğullama (GFDM), gelecek nesil sınırlamalarına cevap vermek için serbest uzay optik iletişim sistemi için de tercih edilebilir bir seçenek olabilir. Malaga türbülansı, çok çeşitli türbülans koşullarını modelleyebildiğinden, GFDM ile birleştirmek gelecekteki zorluklar için arzu edilen bir seçenek olacaktır. GFDM'nin Malaga kanalı üzerindeki performansı, sembol hatası ve kesinti olasılıklarının kapalı form ifadeleri türetilerek araştırılmıştır. Teorik sonuçlar Monte-Carlo simülasyonları ile doğrulanmıştır. Ayrıca, türbülans seviyelerinin etkisi de araştırılır. Nişanlama hatası, FSO sistemi üzerinden GFDM'nin sistem performansını da etkiler. Hem sembol hata olasılığı hem de kesinti olasılığı için kapalı form ifadesi türetilir. Gamma Gamma ve Malaga, bu etkiyi incelemek için kullanılır. Sıfır olmayan eksenini Nişanlama hatası da sistem performansını düşürür, karşılaştırma aynı zamanda hem sıfır Nişanlama hatası olan hem de sıfır olmayan önden bakan eksenini Nişanlama hatası incelemek için yapılır. Tüm teorik sonuçlar Monte-Carlo simülasyonları ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Generalized frequency division multiplexing (GFDM) can be a desirable option for free space optical communication systems since it has several advantages such as good spectral efficiency, low peak-to-average power ratio (PAPR) and flexibility, adaptability and low co-channel interference. The closed form expression for symbol error probability and outage probability over gamma gamma channel are derived in order to study the performance of GFDM-FSO system. The performance improvement of GFDM over gamma gamma channel model is explored by deploying maximum ratio transmission (MRT) technique. The asymptotic and closed form expressions for both symbol error probability and outage probability are derived for GFDM over gamma-gamma channel model. The comparison with orthogonal frequency division multiplexing are also explored. Practical issues such as the pointing error, turbulence and weather conditions also have the significant effects on the system performances. The impact of different turbulence levels are also been investigated in both single antenna and multiple antenna configuration. Moreover, the impact of weather conditions such as haze, rain and fog are also studied. A trade off between link distance and system performance under intense weather conditions is also analysed. The closed form expressions of symbol error probability are derived. First weather conditions in single antenna configuration are studied and later the impact of weather conditions on MRT based GFDM GG system are also explored. Generalized frequency division multiplexing (GFDM) over the Málaga turbulence channel is important to consider for the free space optical communication system in order to investigate the impact of wide range of turbulence. The performance of GFDM over Málaga channel is investigated by deriving the closed form expressions of symbol error and outage probabilities. The theoretical results are verified with the Monte-Carlo simulations. Moreover, the impact of turbulence levels are also explored. The pointing error is the misalignment between transmitter and receiver, also influence the system performance of the GFDM over FSO system. The closed form expression for both symbol error probability and outage probability are derived. The gamma gamma and Málaga both are considered to study this impact. The non zero bore-sight pointing error also depreciate the system performance, the comparison is also made to study both pointing error that are zero pointing error and non zero bore-sight pointing error. All the theoretical results are verified with the Monte-Carlo simulations