Bağlanma boyutları ve beden imgesi arasındaki ilişkide öz tiksinmenin aracı rolü
The meditorial role of self-disgust in the relationship between attachment dimensions and body image
  1. Tez No: 725506
  2. Yazar: SİNEM ZEYNEP ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada bağlanma boyutlarının öz tiksinme aracılığıyla beden imgesini yordaması beklenmektedir. Araştırmanın örneklemi 19-50 yaş aralığında en az lisans düzeyinde öğrenci ve mezun, 278'i kadın, 105'i erkek toplamda 383 katılımcıdan oluşmaktadır. Verilerin toplama sürecinde katılımcılara Çok Yönlü Beden-Self İlişkileri Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II ve Öz Tiksinme Ölçeği-Revize Formu sunulmuştur. Yapılan regresyon analizi bulgularına göre; bağlanma boyutları (kaygı ve kaçınma) ile beden imgesi ve alt boyutlarından olan görünüş değerlendirme, görünüş yönelimi, fiziksel yeterliliği değerlendirme, sağlık değerlendirmesi ve beden alanlarından doyum arasındaki ilişkide öz tiksinmenin kısmi aracılık rolü olduğu saptanmıştır. Bu araştırma bağlanma boyutları ve beden imgesi arasındaki ilişkinin incelenmesine dair farklı bir bakış açısı sunmakta ve bu ilişkide öz tiksinmenin aracı rolünü incelemektedir. Bu açıdan, mevcut çalışmanın bağlanma ve beden imgesi ilişkisinin aydınlanmasına katkısı nedeniyle özgün bir çalışma olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, attachment dimensions are expected to predict body image through self-disgust. The sample of the study consisted of undergraduate students and graduates between the ages of 19-50, 278 women and 105 men, a total of 383 participants. During the data collection process, the Multidimensional Body-Self Relations Questionnaire, Experiences in Close Relatioships-Revised, Self-Disgust Scale Revised Form were administred to the participants. According to the regression analysis findings, self-disgust had a partial mediating role in the relationship between all dimensions of attachment (anxiety, avoidance) and body image and its particular dimensions (i.e., appearance evaluation, appearance orientation fitness evaluation, health evaluation, body areas satisfaction). This study presents a different perspective on examining the relationship between attachment dimensions and body image and investigates the mediating role of self-disgust in this association. The current study seems an original one through its potential contribution to explaining the relationship between attachment and body image.