Renal transplantasyon öncesinde bakılan anti-HLA antikor düzeylerinin greft sağkalımına etkisi
The effect of anti-HLA antibody levels detected before renal transplantation on graft survival
- Tez No: 725505
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ERDEM, PROF. DR. ŞEREF RAHMİ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Anti-HLA antikorların renal transplantasyondaki önemi her geçen gün artmaktadır. Antikor saptama yöntemlerinde zaman içerisinde yaşanan gelişmeler, transplantasyon başarısızlığına neden olan bu problemin tanınmasına yol açmıştır. Tek antijen boncuk yönteminin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte tespit edilen antikorların çeşitleri artmış ve daha düşük düzeyde antikorların saptanması mümkün hale gelmiştir. Yapılan çalışmalar anti-HLA antikor MFI düzeyi yüksek olan hastalarda rejeksiyon riskinin arttığını göstermiştir. Fakat MFI düzeyi düşük olan antikorların klinik önemi hala aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, Hacettepe Üniversitesi Nefroloji Bilim Dalı'nda renal transplantasyon yapılan hastaların, renal transplantasyon öncesinde tek antijen boncuk yöntemiyle saptanan düşük düzeyli antikorları dahil bütün anti-HLA antikorlarının türünün ve düzeyinin renal greft sağkalımına etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 2016-2020 yılları arasında renal transplantasyon yapılan toplam 140 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızda pretransplant dönemde bakılan DSA sayısı, sınıf II DSA MFI düzeylerinin toplamı ve tüm antikorlar içinde en yüksek MFI değerinde artış ile toplam rejeksiyon gelişimi arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of anti-HLA antibodies in renal transplantation is increasing over time. Changes in antibody detection assays over time have led to the recognition of this problem that causes graft failure. With the introduction of single antigen bead assay, the variety of detected antibodies has increased and it has become possible to detect antibodies at lower levels. Studies have shown that the risk of rejection is increased in patients with high anti-HLA antibody MFI levels. However, the clinical significance of antibodies with low MFI level has not been clarified yet. In our study, the effect of type and level of anti-HLA antibodies, detected by single antigen bead method before renal transplantation on renal graft survival was investigated. 140 patients who underwent renal transplantation in Hacettepe University Nephrology Department between 2016-2020 were included in the study.