Şeddâdîler Dönemi'nde Dvin
In the period of the Shaddadis, Dvin and its surroundings
- Tez No: 725527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA SUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Ortaçağ'da Arap, Türk, Ermeni, Gürcü ve Bizans tarihinde önemli bir yere sahip olan Ermeniyye'nin en önemli şehirlerinden birisi olan Dvin şehri hakkında bütünsel bir çalışma yapılmamıştır. Kuruluşundan itibaren pek çok medeniyetin mücadele alanı olan Dvin şehri; Sasani Devleti, Bizans İmparatorluğu, Büyük Selçuklu Devleti, Abbasi Devleti gibi dönemin muasır devletleri arasında sosyo-kültürel etkilerin yanı sıra siyasi olaylarında yoğun olarak yaşadığı bir coğrafya olmuştur. Özellikle Ermeniyye bölgesinin en mühim şehirlerinden olup, Şeddâdîlerin hâkimiyeti döneminde yoğun mücadelelerin yaşandığı bir şehir olan Dvin ve çevresi ile alakalı litaretürde ciddi bir çalışmanın olmaması ve bu konudaki eksiklik bizi bu çalışmaya yönlendirmiştir. Bu çalışmamızda Dvin şehri ve çevresinde Şeddâdîler döneminde gerçekleşen hadiseler hakkında dönemin ana kaynakları temel alınarak literatürdeki bu boşluğun giderilmesine çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the Middle Ages, there has been no holistic study of the city of Dvin, one of the most important cities in Armenia, which has an important place in the history of Arabs, Turks, Armenians, Georgians, Byzantines. Since its establishment, which is also an area of the city of Dvin the struggle of many civilizations; the Sassanid state, the Byzantine Empire, Great Seljuk state Abbasid state between the states of the time such as modern socio-cultural as well as political events in a densely populated area has been the impact. In particular, one of the most important cities of the Armenian region, Dvin, a city where intense fighting took place during the rule of the Martyrs, and the lack of serious work on the literature related to the surrounding area and the lack of this issue led us to this study. In this study, we will try to resolve this gap in the literature based on the main sources of the period about the events that took place during the period of the Martyrs in and around the city of Dvin.