Karabağ'ın tarihi coğrafyası
Historical geography of Karabakh
- Tez No: 969256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ EĞİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Güney Kafkasya'nın en geniş bölümüne sahip olan Azerbaycan'a bağlı özerk bölgelerden biri de Karabağ'dır. Eski bir Türk yurdu olan Karabağ, Eski Çağlardan günümüze tarihi önem arz eden tampon bir bölgedir. Azerbaycan tarihinde, kendine önemli bir yer edinen Karabağ, egemenliği altına girdiği boy ve devletler tarafından genelde kışlak ve yazlık olarak kullanılmıştır. Bölgeyi ele geçiren güçler tarafından farklı şekillerde isimlendirilen Karabağ'ın, özellikle tarihî coğrafyasına dair malumatlar ele alınarak, bölgeye hâkim boylar ve devletler incelenmiştir. Karabağ coğrafyasının yer altı ve yer üstü doğal zenginlikleri, ikliminin güzelliği, toprağının tarıma/üretime elverişli olması, bağları ve bahçeleri ile coğrafi konumu, bölgeyi keşfedenleri Karabağ'a hâkim olma konusunda istekli hale getirmiştir. Bu durum, Azerbaycan ve Karabağ bölgelerine hükümran olmak isteyen yöneticileri karşı karşıya getirmiştir. Eski Çağ döneminde Hurri, Urartu, Pers, Arsak, Alban ve İskit (Saka) gibi boyların egemenliği altına giren Karabağ, Orta Çağ'da, Kafkasya'ya yapılan İslâm fetihlerinin ardından Araplar, Sâcoğulları, Müsâfiriler, Şeddâdiler, Revvâdîler gibi mahalli hanedanlıkların; ayrıca Oğuz ve Selçuklular başta olmak üzere Azerbaycan Atabeylikleri gibi birçok devletin hâkimiyet sahasına dâhil olmuştur. Bölgenin siyasi ve kültürel açıdan gelişmesinde önemli bir rol oynayan Karabağ, Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası olup günümüzde Rusya, Ermenistan, Türkiye, ABD, Fransa ve İran gibi büyük devletlerin odak noktası olmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the autonomous regions of Azerbaijan, which has the largest part of the South Caucasus, is Karabakh. Karabakh, an ancient Turkish homeland, is a buffer zone of historical importance from ancient times to the present. Karabakh, which has an important place in Azerbaijani history, was generally used as a winter and summer resort by the tribes and states it ruled. Information on the historical geography of Karabakh, which was named differently by the powers that seized the region, was examined, and the tribes and states that dominated the region were examined. The underground and aboveground natural resources of Karabakh geography, the beauty of its climate, the suitability of its soil for agriculture and production, its vineyards, gardens, and geographical location made those who discovered the region eager to dominate Karabakh. It brought together the administrators who wanted to rule the Azerbaijani and Karabakh region Karabakh, which came under the rule of tribes such as Hurrians, Urartians, Persians, Arsaks, Albans, and Scythians (Saka) in the ancient period, was included in the area of dominance of local dynasties such as Sacogullari, Musafiris, Shaddadis, and Rawadis after the Arabs, and many states such as the Azerbaijani Atabeyliks, especially the Oghuzs and Seljuks, with the Islamic conquests in the Caucasus in the Middle Age Karabakh, which played an important role in the political and cultural development of the region, is an inseparable part of Azerbaijan and continues to be the focal point of major states such as Russia, Armenia, Turkey, the USA, France, and Iran.