Almanya'daki Türkiye kökenlilerin Suriyeli göçmenlere yaklaşımı üzerine bir inceleme
A research on the perspectives of Turkish origins in Germany to Syrian migrants
- Tez No: 725554
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİRSEN HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 457
Özet
Bu çalışma, Almanya'daki Türkiye kökenlilerin Suriyelilere yaklaşımlarını incelemektedir. Çalışma özelde kimlikle ilgili faktörlerin (etnik, dini, mezhepsel, göçmenlik gibi), maddi kaynakların (iş imkanları, sosyal prestij, sosyal yardımlar gibi) dağılımındaki rekabetin, grupların beklentilerinin karşılanamaması durumunda oluşan siyasi hoşnutsuzlukların iç savaş sonrası ülkelerinden Almanya'ya sığınan Suriyelilere bakış açılarını nasıl etkilediğini incelemektedir. Farklı kuramsal yaklaşımların bu meseleyi açıklama konusundaki yeterlilikleri nitel yöntemler kullanılarak irdelenmiştir. Çalışma, Berlin ve Köln'de 75 Türkiye kökenli ile 2018 yılının Kasım ve Aralık, 2019 yılının Mayıs aylarında yüz yüze görüşmeler yöntemiyle yapılmıştır. Araştırmaya göre Türkiye kökenlilerin Suriyelilere bakışında en etkili açıklama çerçevesini Rasyonel Tercih Kuramı oluşturmaktadır. Buna göre yeni gelen göçmenler Türkiye kökenliler için kendi maddi çıkarlarını olumsuz etkileyebileceği neticeler üretiyorsa bakış açılarında olumsuz yaklaşma eğilimi artmaktadır. Dini ve göçmenlik temelli ortak grup kimlikleri Suriyelilere yönelik bakış açısını olumlu şekilde etkilemektedir. Etnik kimlik temelindeki farklılıkların ise Suriyelilere yaklaşımda olumsuz etkileri olduğu tespit edilmiştir. Çalışma Müslüman olmasına karşın Müslümanlıktan kaynaklanan dini grup kimliği güçlü olmayanların Suriyelilere bakışının olumsuz etkilediğini tespit etmiştir. Araştırma, Almanya'da görece yoksun hissedenlerin siyasi hoşnutsuzluklarının Suriyelilerin göçüyle arttığını gözlemlemiştir. Bu çalışmanın özgün bulgularından bir diğeri, göçmenlere bakışta yaygın kullanılmayan Siyasi Hoşnutsuzluklar Kuramının Türkiye kökenliler arasındaki yaklaşımlardaki farklılıklarını açıklama kapasitesidir. İltica göçmenleri, Suriyelilere ve diğer zorunlu göçmenlere sunulan imkânları yetersiz bularak eleştirmektedir. Emek göçmenleri ise Suriyelilere sunulan imkânların yeterli olduğunu düşünmekte ve kendileri yerine Suriyelilerin pozisyonlarının güçlendirildiğine inanmaktadırlar. Suriyelilere nötr bakan beyaz yaka göçmenler açısından ise grup aidiyeti temelli farklılıkların ve siyasi hoşnutsuzluklar yaklaşımının açıklayıcılığının sınırlı kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigates the perspectives of Turkish origins in Germany towards Syrians migrants. In particular, the study examines how identity dynamics (such as ethnic, religious, sectarian, immigration), competition in the distribution of material resources (such as job opportunities, social prestige, social benefits), and political grievances affect the perspectives on Syrians who migrated to Germany after the Syrian Civil War. Different theoretical approaches are employed comparatively to examine this issue. A qualitative research design had been conducted where indepth semi structured inetrviews are conducted with 75 Turkish origins. Interviews were conducted in Berlin and Cologne between November and December 2018 and May 2019. The study identified Rational Choice Theory as the most effective theoretical framework that elucidates Turkish origins' perspectives on Syrians migrants. Turkish origins often have negative view on Syrian migrants when the Syrians negatively affect their own material interests and constrain their opportunties. Common in-group identities based on religion or being migrant effects the views on Syrians positively. On the other hand, ehnic identity based differences effect the views on Strian migrants negatively. For instance Another finding of the study is that the Muslims with weak in-group religious attachments have negative opinions on Syrians migrants. One of the original findings of this study is the explanatory power of Political Grievances Theory on the topic of investigation. Grievance based analytical frameworks are not widely used in expaining the intergroup perceptions the migration literature. Turkish origin political refugees critcize the opportunities offered to Syrians and other asylum seekers. They are critical of the deprivation and discrimination experiences of other refugees and migrants. On the other hands, labor migrants think that the opportunites offered to Syrians are satisfactory. The labor migrans believe that their status within the German society may be relatively weakened with the new migrants. For skilled immigrants neither the group identities nor political grievances have strong explanatory power. They have almost neutral opinion on Syrians and the Syrians are not the proper comparison group for them.