Eltrombopag tedavisi alan primer immun trombositopeni hastalarının retrospektif değerlendirilmesi : Tek merkez deneyimi
Retrospective evaluation of primary immune thrombocytopenia patients receiving eltrombopag treatment: Single center experience
- Tez No: 725560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASU FERGÜN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Primer immün trombositopeni (ITP), periferik kan trombosit sayısının 100 x 109/L'den az olması ve trombositopeninin herhangi bir belirgin başlatıcı ve/veya altta yatan nedeninin olmaması olarak tanımlanan izole trombositopeni ile karakterize edinilmiş immün aracılı bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, bir oral trombopoietin reseptör agonisti olan eltrombopag'ın kronik immün trombositopenili (İTP) hastalarda etkinlik ve güvenirliğini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya primer immun trombositopeni tanısı alan, en az bir ay eltrombopag tedavisi almış, 18 yaşından büyük 11'i erkek, 45'i kadın olmak üzere toplam 56 kişi dahil edildi. Bu hastalarda eltrombopag etkinliği ve güvenirliği geriye dönük olarak incelendi. Bulgular: Hastalarımızın medyan takip süresi 30(2-130) aydı. Bu süre boyunca toplam yanıt oranı %89.1 iken 16 hastada relaps gelişti. Toplam yanıt oranı ve relaps gelişiminde demografik verilerin (yaş,cinsiyet), önceki aldığı tedavilerin, tedaviye başlamadan önceki trombosit sayısının ilişkili olmadığı görüldü. Nadir olarak gözlenen kemik iliği fibrozu 2 hastamızda yan etki olarak gelişti. Sonuç: Eltrombopag, uzun vadede bile ITP'li hastalarda etkili ve güvenlidir.
Özet (Çeviri)
Aim:Primary immune thrombocytopenia (ITP) is an acquired immune-mediated disorder characterized by isolated thrombocytopenia, defined as a peripheral blood platelet count less than 100 × 109/L, and the absence of any obvious initiating and/or underlying cause of the thrombocytopenia. The aim of the present study was to evaluate the efficacy and safety of eltrombopag, an oral thrombopoietin receptor agonist, in patients with chronic immune thrombocytopenia (ITP). Methods: A total of 56 people were included in the study who were diagnosed with primary immune thrombocytopenia, received eltrombopag therapy for at least a month, 11 men and 45 women, over the age of 18. The efficacy and reliability of eltrombopag were retrospectively evaluated in these patients. Results: The median follow-up time of our patients was 30(2-130) months. During this period, the total response rate was 89.1%, while relapse developed in 16 patients. It was found that the demographic data (age,gender), previous treatments, and the number of platelets before starting treatment were not related to the total response rate and relapse development. Bone marrow fibrosis, which is rarely observed, developed as a side effect in 2 patients. Conclusion: Eltrombopag is effective and safe in patients with ITP, even in the long term.