Kronik refrakter immün trombositopeni hastalarında trombopoetin reseptör analoğu(eltrombopag) kullanımı ve sonuçları
Thrombopoi̇eti̇n receptor analog (eltrombopag)use and outcomes in patients with chronic refractory immune thrombocytopenia
- Tez No: 359138
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ORHAN AYYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Amaç: Kronik İTP(Kronik İmmün Trombositopeni), insan hayatına çok önemli etkileri bulunan otoimmün bir hastalıktır. Eltrombopag; oral, peptid olmayan bir trombopoetin reseptör agonisti olup, trombopoezi stimüle ederek, trombosit sayılarının artışına yol açar. Eltrombopag, Kronik Refrakter İmmün Trombositopeni hastaları için yeni bir tedavi seçeneğidir. Metod: Çalışmamıza 5'i erkek 3'ü kadın olmak üzere, toplam 8 tane Kronik Refrakter İmmün Trombositopeni hastasını dahil ettik. Hastaların yaş ortalaması 44 idi (22-63 aralığı). Tüm hastalar Immün Trombositopenin tedavi basamaklarına yanıtsız ve splenektomizeydi. Hastalar günlük 25-50-75 mg dozlar ile tedavi edildi Bulgular: Hastaları 6 ay boyunca gözlemledik. 7 hastada eltrombopag tedavisi sonrası, kanama bulgusu vermeyen trombosit değerlerine ulaştık. Sadece bir hastada trombosit sayısı tedavi süresi boyunca 30 x109/L'un altında kaldı. Hastalarımızın hiçbirisinde tedavi süresince ciddi komplikasyon gelişmedi. Hastalarda en sık görülen yan etki başağrısı idi. Sonuç: Gözlemsel çalışmamız Kronik Refrakter İmmün Trombositopeni hastalarında Eltrombopag'ın etkili, güvenli ve iyi tolere edilen bir tedavi seçeneği olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Chronic ITP(Chronic Immune Thrombocytopenia), is an autoimmune disease that has significant effects on human life. Eltrombopag is an oral, non-peptid, thrombopoietin-receptor agonist that stimulates thrombopoesis and leading to increase platelet counts. It is a novel treatment for patients with Chronic Refractory Immune Thrombocytopenia. Methods: 8 patient with Chronic Refractory Immune Thrombocytopenia (5 males;3 females) were enrolled in this study. Patiens mean ages of 44 years (range,22-63). All patients were refractory to several lines of treatments of Immune Thrombocytopenia. All of them were splenectomized. Patients were treated with TPO –R agonist eltrombopag ( 25-50-75 mg) . Results: We follow up the patients for 6 months.In 7 patients, we achieved normal platelet counts after eltrombopag treatment without any bleeding symptoms. Only in one patient, platelet count couldn't increase over 30 x109/L. We didn't observe any complication during the treatment. Headache was major adverse effect. Conclusion: Our observation indicate that eltrombopag is an effective, confident and well tolareted treatment for Chronic Refractory Immune Thrombocytopenia.