Resource selection for cellular V2X and simulation
Kara Taşıtlarının Diğer Yol Nesneleri ile Hücresel Haberleşme Teknolojisinde Kaynak Seçimi ve Benzetimi
  1. Tez No: 725721
  2. Yazar: KEMAL MERT MAKİNACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANKUT ACARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Uçtan uca araçsal ağlar, araç ve diğer yol nesne düğümleri arasında hızlı ve kayıpsız ha- berleşme vaadiyle birlikte gelişen bir teknoloji ver araştırma alanı olmuştur. Önümüzdeki birkaç sene içinde, araç trafiğinin içinde var olan her nesne bu haberleşme yapısına katılma durumundadır. Bu tümleşik haberleşme ortamına literatürde“Kara Taşıtlarının ve Diğer Yol Nesnelerinin Haberleşmesi”(V2X) tanımlaması yapılmıştır. Yol nesnelerinin tamamını içeren bir mobil haberleşme ağı yüksek miktarda veriyi geniş bir alanda ve dirençli bir yapıda kullanmayı gerektirmektedir. Bu zorlu tanımı karşılama noktasında LTE ağları öne çıkmaktadır ancak hala geliştirmeye açık söz konusu bir teknolojidir. Bu tez çalışmasında C-V2X uygulamalarının LTE ağlarındaki benzetimi ortamları, sistem tasarımları, haberleşme karakteristikleri ve performans çıktıları hakkında literatür taraması yapılmıştır. Bu çalışmalar temel başvuru noktası alınarak yeni bir benzetim ortamı kurgulanmıştır. Benzetim ortamı üzerinde haberleşme fiziksel katmanına girdi olan parametrelerle sistem performans çıktılarına yönelik çalışmalar, kaynak seçimine yönelik coğrafi bazlı seçim algoritması uygulamaları ve bu çalışmaların farklı yol tiplerine uygulanması çalışmaları yürütülmüştür. Ayrıca, C-V2X standart incelemeleri, bu teknolojiyi destekleyen simülasyon ortamlarının arasından seçilen simülasyon ortamının özelliklerini ve bu ortamda ettiğimiz karşılaştırmalı sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vehicular Ad-Hoc Networks is an emerging technology and research area since it promises fast and lossless communication among vehicular nodes. Vehicular to Everything communication targets data sharing between vulnerable road users and cars with mobile network assistance soon. Despite the nature of vehicular mobility and density, V2X requires transmitting massive data over a long range and being lossless. LTE is the most promising infrastructure for cellular V2X messaging, but it is still a developing technology requiring more research. To do so, a simulator environment is a fundamental need. In this thesis study, the literature review is conducted to elaborate on the LTE-V2X characteristics and performance evaluations in simulation environments. Moreover, a customized network simulator coupled with a road simulator is built to enable scalable simulation of various traffic scenarios. A set of physical channel configuration parameters is evaluated to maximize the performance of a fast and lossless ad-hoc communication in road traffic. Performance related parameters are listed and explained in the proposed system scheme. Resource selection techniques of C-V2X are reviewed and discussed. Our evaluation and test study illustrates that the resource selection algorithm plays a crucial role according to the calculated packet reception rates. Additionally, besides the prior public simulation studies, which conducted to seek the performance of C-V2X, are utilized to develop an NS-3 based open source C-V2X simulation environment with the geo-based resource selection algorithm implementation as a contribution along with comparative simulation studies. The proposed simulation environment introduces scalable and configurable system level and link level simulations in LTE vehicular networks.