Tip 2 diyabet tanısı ile takip edilen hastalarda hedeflenen başarı kriterlerine ulaşabiliyor muyuz?
Can we achieve the targeted success criteria in patientsfollowed with Type 2 diabetes?
- Tez No: 725725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAÇ VURAL KESKİNLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Tip 2 Diyabetes mellitus (T2D)z, insülin sekresyonunda bozulma ve/veya insülin etkinliğinde azalma nedeniyle oluşan kronik, multisistemik bir hastalıktır. Bu çalışmada, Tip 2 Diyabet tanısıyla izlenen hastalarda, hiperlipidemi, hipertansiyon, obezite ve hipergliseminin tek tek ve tümünün birden kontrol oranları ve hastalara ait diğer değişkenler ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 20.10.2021-21.01.2022 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Göztepe Prof. Dr. Süleyman YALÇIN Şehir Hastanesi Endokrinoloji Bölümü Diyabet Obezite Polikliniği ve Genel Dahiliye Polikliniğine ardışık olarak başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden 18 yaş üstü ve en az bir yıldır Tip 2 Diyabet Hastalığı olan 506 hasta dahil edildi ve kesitsel olarak incelendi. Hastaların sosyodemografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, elektronik kan basıncı ölçüm cihazı ile bakılan kan basıncı ölçümü kaydedildi ve hasta takibinde rutin olarak bakılan kan tetkikleri incelendi. Hastaların beslenme tarzı hakkında bilgi edinebilmek amaçlı, hastanemiz diyetisyeni tarafından hazırlanan 6 soruluk bir anket muayene esnasında uygulandı. Hastaların kardiyovasküler açıdan risk grubunu belirlemek için, ESC (European Society of Cardiology) kılavuzunda önerilen SCORE risk hesaplayıcısı kullanıldı ve risk analizine göre hedeflenen LDL kolesterol düzeyi bakıldı. Ulusal ve uluslararası kılavuzlara göre hipertansiyon, hiperlipidemi, obezite ve hiperglisemide önerilen hedef değerlere hangi oranda ulaşılabildiği değerlendirildi. Dört ana hedefe ulaşma sayısına göre hastalar gruplandırıldı. Grup-1 en az üç hedefi yakalayanlar, grup-2 iki hedefe ulaşanlar, grup-3 bir hedefe ulaşanlar ve grup 4 hiçbir hedefe ulaşamayanlar olarak sınıflandırıldı. Bulgular: Çalışmaya 351 (%69,3) kadın ve 155 (%30,7) erkek katıldı. Hastaların ortalama yaşı 56,06 (±10,2) yıl, ortalama diyabet süresi 11,5 (min:1 yıl max:50 yıl) yıldı. Hastaların %72'sinin kan basıncı kontrol altında bulundu. Kadın ve erkeklerin kan basıncı kontrol oranları benzerdi ancak kan basınıcı yüksek bulunan bireylerin bel çevresi daha geniş ve HbA1c seviyesi daha yüksek olarak izlendi (sırasıyla p:0,002, p:0,044).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Type 2 Diabetes mellitus (T2D) is a chronic, multisystemic disease caused by impaired insulin secretion and/or decreased insulin efficiency. In this study, We aimed to determine control rates of hyperlipidemia, hypertension, obesity and hyperglycemia individually and all together, the relationship between control rates and other patient variables in patients followed up with a diagnosis of type 2 DM. Materials and Methods: In Ministry of Health Göztepe Prof. Dr Süleyman YALÇIN City Hospital, Diabetes and Obesity Outpatient Clinic and General Internal Medicine Outpatient Clinic, between 20.10.2021-21.01.2022, 506 patients included the study. Patients over the age of 18 and diagnosed with Type 2 Diabetes for at least one year, who agreed to participate in the study were included and analyzed cross-sectionally. Sociodemographic characteristics of the patients, anthropometric measurements, blood pressure measurement with an electronic blood pressure measuring device were recorded, and routine blood tests during patient follow-up were examined. A 6-question questionnaire prepared by the dietician of our hospital was administered during the examination in order to obtain information about the nutrition characteristics of the patients. In order to determine the cardiovascular risk group of the patients, the SCORE risk calculator recommended in the ESC (European Society of Cardiology) guidelines was used and the targeted LDL cholesterol level was measured according to the risk analysis. We evaluated to control rates of hypertension, hyperlipidemia, obesity and hyperglycemia for each patient according to national and international guidelines recommendations. Patients were grouped according to the number of achievements of the 4 main goals. Group-1 was classified as those who achieved at least three targets, group-2 as those who achieved two targets, group-3 as those who achieved one target, and group 4 as those who achieved none of four targets. Results: 351 (69.3%) women and 155 (30.7%) men participated in the study. The mean age of the patients was 56.06 (±10.2) years, and the mean diabetes duration was 11.5 (min: 1 year, max: 50 years) years. Blood pressure was under control in 72% of the patients. Blood pressure control rates of women and men were similar, but individuals with high blood pressure had a wider waist circumference and higher HbA1c levels (p:0.002, p:0.044, respectively).