Çorum ili sanayi tesislerinde çalışanlarda sağlık okuryazarlığının değerlendirilmesi
Evaluation of health literacy in employees at industrial facilities in the province of Çorum
- Tez No: 725735
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR DABAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Çorum ilinde faaliyet gösteren bir ortak sağlık ve güvenlik biriminin (OSGB) iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunduğu sanayi iş yerlerinde çalışanların, sağlık okuryazarlığı (SOY) düzeylerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Kesitsel tipteki araştırma, Çorum İli sanayi tesislerinde yapılmıştır. Araştırmaya OSGB'nin hizmet sunduğu yerlerde basit rastgele örneklemle seçilen 324 çalışan alınmıştır. Eylül 2017 -Şubat 2022 tarihlerini kapsayan dönemde gerçekleştirilen çalışmanın verileri, iki bölümden oluşan anket formu ile toplanmıştır. Sözlü onamları alınan çalışanlara Sosyodemografik Veri Formu ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (TSOY-32) uygulanmıştır. İstatistiksel analizlerde Mann-Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi, Pearson Ki-kare Testi, Eğimde Ki-kare Spearman Korelasyon Testi ve Çoklu Lineer Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this research, it is aimed to determine the health literacy (HL) levels of the workers in industrial workplaces where a joint health and safety unit operating in Çorum provides occupational health and safety services. Materials and Methods: The cross-sectional study was conducted in the industrial facilities of Çorum. 324 employees selected by simple random sampling from workplaces where occupational health and safety services are provided were included in the study. The data of the study, which was carried out in the period covering September 2017- February 2022, were collected with a questionnaire consisting of two parts. Sociodemographic Data Form and Turkish Health Literacy Scale-32 were applied to the employees whose verbal consent was obtained. Mann-Whitney U Test, Kruskal Wallis Test, Pearson Chi-square Test, Chi-square For Trend, Spearman Correlation Test and Multiple Linear Regression Analysis were used for statistical analysis.