Mecitözü ilçe merkezi'nin coğrafyası
Geograph of borough, Mecitözü
- Tez No: 211193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN KARAKUZULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Mecitözü, Karadeniz Bölgesinin Orta Karadeniz Bölümünde yer alan idari bakımdanÇorum İli'ne bağlı bir ilçe merkezidir. Çorum'a yaklaşık 37 km uzaklıkta bulunan yerleşme,ilin doğusunda yer alır. İlçenin kuzeyinde Amasya'nın Merzifon ilçesi, batısında Çorum ilmerkezi, güneyinde Ortaköy ilçesi ve doğusunda Amasya ili bulunmaktadır.Araştırma sahamızın sınırları, Mecitözü Belediyesi yönetim sınırları esas alınarakbelirlenmiştir. Buna göre; kuzeyde Hocabağı tepesini (959.5 m) içine alacak şekildegeçirilmiş olan sınır; kuzeydoğuda Sivri tepe (794 m), doğuda Yığın tepe (777 m) vegüneydoğuda Hacıellez tepe (849 m) ve Mantarlık tepe (912 m) yakınlarından geçirilerekgüneyde nisbeten dağlık sahayı katedip, kuzeye doğru uzanmaktadır (Harita 1.2.).Yerleşme akarsular tarafından yarılmış hafif dalgalı düzlüklerin bulunduğu bir sahadagenel olarak doğu batı doğrultusunda bir gelişme göstermiştir. Araştırma sahası kahverengitoprakların yayılış alanı olmakla birlikte, akarsuların çevresinde alüvyal topraklara,yamaçlarda ise kolüvyal topraklara rastlanmaktadır. En önemli akarsuyunu inceleme alanınıdoğu-batı doğrultusunda kateden Efennik çayı oluşturmaktadır. Mecitözü'nde karasal iklimözellikleri hakimdir. Yıllık ortalama sıcaklık değerleri 10.7 ?C olup yıllık ortalama yağışdeğerleri ise 422.7 mm'dir. Sahanın iklimi kurakçıl karakterde bitki örtüsünün gelişmesineimkan tanımıştır.Kasabanın geçim kaynakları arasında tarımsal faaliyetler ilk sırada yer alır. Tarımsalfaaliyetlerde ekstansif yöntemlerin hakim olması dolayısıyla istenilen düzeyde verimalınamamaktadır. Sanayi tesislerinden sayılabilecek 1 un ve 1 tuğla fabrikası bulunmaktadır.Araştırma sahası ile çevresinde yer alan yerleşmeler arasında ulaşım kolaylıklasağlanabilmektedir. 2000 yılı genel nüfus sayımlarına göre Mecitözü 5787 kişinin yaşadığı birkasaba yerleşmesidir. Genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan yerleşmede iş alanlarının sınırlıolması göçleri de beraberinde getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Mecitözü is a borough in the Blacksea Region and is administratively dependent onÇorum Province. It is located in the western part of Çorum and is about 37 kms. from Çorum citycenter. It is surrounded by Merzifon of Amasya from the north, city-center of Çorum from thewest, Ortaköy borough from the south and city-center of Amasya from the east.Our study is carried on within the administrative borders of Mecitözü Municipality. Theborder includes Hocabağı hill (959.5 m) in the north, extends from a relatively mountainous areain he south to the north by going through Sivri hill (794 m) in the northeast, Yığın hill (777 m) inthe east, and vicinity of Mantarlık hill (912 m) and Hacıellez hill (849 m) in the southeast (Map1.2.).In general settlement has developed, in a direction of east-west, in a smoothly rough area,which is splitted by a flowing stream. There has been alluvium soil around the flowing streamsand colluvium soil on slopes; however, the study area includes spread area of brown soil. Efennikstream, which flows from east to west, is the most significant stream of the study area. Territorialclimate is dominant in Mecitözü. While annual temperature value in average is 10.7 ?C, annualprecipitation value is 422.7 mm. The climate makes growing of arid plants possible.Agricultural activities are the major economic resources of the borough. Fertility is not higher asexpected because traditional agricultural activities are carried out by traditional methods. Thereare only one floor and one brick factory which can be defined as industrial plants. Transportationcan be provided easily between the survey area and urban areas. Mecitözü has a popilation of5787 people according to results of the census in 2000. Limited facilities of employment have ledto migration from the borough, which has a young and active population.