Türk kamu yönetiminde büropatolojiler: Hazine ve Maliye Bakanlığı örneği
In Turkish public administration bureaupathologies: Example of Ministry of Treasury and Finance
  1. Tez No: 725763
  2. Yazar: VİLDAN ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, bürokrasinin hastalıklı hale gelmiş yapısını ifade eden büropatolojileri davranışsal ve yapısal açıdan açıklamak, kamu yönetiminde yeni yönetim uygulamalarını, büropatolojileri gidermeye yönelik yönetim girişimleri bağlamında anlatmak ve bu araştırma sonunda elde edilen bilgileri Türkiye'de bir kamu kurumunda alan araştırması yaparak test etmektir. Tezin kapsamı, Weberyan Bürokrasi modeli, büropatolojiler, kamu yönetiminde yeni yaklaşımlar ve bu yeni yaklaşımların uygulamalarıdır. Literatür taramasında, konuların birincil kaynaklarına gidilmiş; yazılı, basılı kaynaklardan, süreli yayınlardan, web kaynaklarından, mevzuattan, gazete haberlerinden faydalanılmıştır. Alan araştırması, nitel araştırma türünde Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı (VDK)'da örnek olay inceleme çalışması yapılarak oluşturulmuştur. Bu çalışma ile VDK müfettişlerinin bürokrasi algısı, büropatoloji algısı, büropatolojik davranışsal tepkileri ve büropatoloji ile mücadele uygulamaları hakkındaki görüşleri ölçülmüştür. Burada kurumun bürokrasi algısı ve hangi büropatolojileri sorun olarak gördükleri, teoride anlatına bürokrasi ve büropatolojilerden yola çıkılarak, tümdengelim metodu ile bir yol izlenmiştir. İncelenen kurumun teoride yer almayan kendine has sorunları da vardır. Bunlar da tümevarım yöntemi ile genellemeye çalışılmış; bazı bulguları ise kurumun kendine has sorunları olarak değerlendirilmekle yetinilmiştir. Araştırma sonucunda bürokrasi algısının devlet kavramı ile eş anlamda tutulduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında büropatoloji algısı ölçümü ile elde edilen bulgular literatürde anlatılan büropatoloji türlerine çok benzer bir liste ortaya çıkarmıştır. Yine büropatolojik davranışsal tepkilere örnek olacak, VDK'nın kendine has yapısı, yaşadığı örgütsel değişim bağlamında bulgular elde edilmiştir. Son olarak büropatoloji ile mücadele girişimlerinde e-.. uygulamaların başarısına vurgu yapılmıştır. Bürokrasi, bürokrasi mensuplarına, bürokrasiye girdikten sonra öğrenilen davranış kalıpları sunar. Bürokrasi hastalıklı bir yapıya dönüştüğünde bu davranışlar büropatolojik davranışsal tepkiler olarak ortaya çıkar. Bürokrasilerde kişiler güvensiz ve riskli durumlarda büropatolojik davranmaya daha fazla eğilimlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to explain the bureaupathologies behaviorally and structurally, which expresses the diseased structure of bureaucracy, to explain new management practices in public administration in the context of management initiatives to eliminate bureaupathologies, and to test the information obtained at the end of this research by conducting field research in a public institution in Turkey. The scope of the thesis is, the Weberian bureaucracy model, bureaupathologies, new approaches in public administration and the applications of these new approaches. The primary sources of the subjects were referred; Written and printed sources, periodicals, web resources, legislation, newspaper reports were used. The field research was created by conducting a case study at the Ministry of Treasury and Finance Tax Inspection Board in the type of qualitative research. In this study, the views of VDK inspectors about bureaucracy perception, bureaupathology perception, bureaupathological behavioral reactions and practices of combating bureaupathology were measured. Here, a deductive method was followed by trying to understand the bureaucracy perception of the institution and which bureaupathologies they see as a problem. VDK under study also has its own problems that are not included in the theory. These, too, were tried to be generalized with the inductive method; some findings were evaluated as the unique problems of the institution. As a result of the research, it has been determined that the perception of bureaucracy is synonymous with the concept of the state. In addition, the findings obtained with the measurement of bureaupathology perception revealed a very similar list to the types of bureaupathology described in the literature. Again, findings were obtained in the context of the unique structure of the VDK and the organizational change it experienced, which will serve as an example for bureaupathological behavioral reactions. Finally, the success of e-.. applications in attempts to combat bureaupathology has been emphasized. The bureaucracy offers the members of the bureaucracy the behavioral patterns learned after entering the bureaucracy. When bureaucracy turns into a sick structure, these behaviors emerge as bureaupathological behavioral reactions. In bureaucracies, people are more inclined to act bureaupathologically in insecure and risky situations.