Piston ve turboprop motorlu uçakların partikül madde (PM) emisyonları
The particulate matter (PM) emissions of piston and turboprop engine aircraft
  1. Tez No: 725782
  2. Yazar: SONER ÖZENÇ İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFTADE EMİNE GAGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, 2018 ve 2019 yılları arasında piston motorlu uçakların partikül madde emisyonları örneklenmiştir. Çalışma Eskişehir Teknik Üniversitesi kampüsünde bulunan Hasan Polatkan Havaalanında gerçekleştirilmiştir. Örneklemeler, uçak yer koşullarında ve park pozisyonundayken gerçekleştirilmiştir. Örneklemeler, altı faklı motor güç devri ve üç farklı yakıt karışımı koşullarında gerçekleştirilmiştir. Örnekleme sürecinde motor ile ilgili bazı parametrelerde kayıt altına alınmıştır. Toplanan partikül madde örneklerinde iz element analizleri, elektron mikroskobu analizleri gerçekleştirilmiştir. Kütle emisyonları ve iz element sonuçları için emisyon faktörü hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Partikül madde kütle emisyon sonuçlarına bakıldığında, düşük ve yüksek motor güç seviyelerinde kütle emisyonlarının ortalama motor güç seviyesinden daha yüksek olduğu görülmüştür. İz element analiz sonuçlarında ise bu tür bir sonuç gözlenememiştir. Pb, Na,Al, S, Ca, In ve Sn elementlerinin iz elementi analizlerinde ön plana çıktığı görülmüştür. Aynı zamanda örnekleme yapılan uçakların gerçek uçuş verileri ile havaalanı ve çevresindeki partikül madde ve iz element emisyon değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, particulate matter emissions of piston engine aircraft between 2018 and 2019 were sampled. The study was carried out at Hasan Polatkan Airport located on the campus of Eskişehir Technical University. Sampling was carried out with the aircraft in ground conditions and in the park position. Sampling was carried out under six different engine power cycles and three different fuel mixture conditions. During the sampling process, some parameters related to the engine were recorded. Trace element analyses and electron microscopy analyzes were performed on the collected particulate matter samples. Emission factor calculations were performed for mass emissions and trace element results. When the particulate matter mass emission results are examined, it is seen that the mass emissions are higher than the average engine power level at low and high engine power levels. Such a result was not observed in the trace element analyzis results. It has been observed that Pb, Na, Al, S, Ca, In and Sn elements come to the fore in trace element analyzes. At the same time, the actual flight data of the sampled aircraft and the particulate matter and trace element emission values in and around the airport were examined.