Sosyal medyanın Y ve Z kuşağının turistik destinasyon tercihleri üzerindeki etkisi
The effect of social media on the touristic destination preferences of generation Y and Z
- Tez No: 725796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA AKTAŞ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnternet teknolojilerinin gelişmesi ve kullanımının yaygınlaşmasıyla hayatımıza giren sosyal medya, insanların hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Sosyal medya aracılığıyla kullanıcılar dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kullanıcıya kolayca ulaşması mümkündür. Bu durum işletmelere de hedef pazarlarına kolay bir şekilde erişme ve hedef pazara direkt mesaj sunma imkânı sağlamaktadır. Turizm sektörü de sosyal medyanın sağladığı kolaylıkları kullanan sektörlerden birisidir. Sosyal medya ayrıca, turistlerin destinasyonlar hakkında bilgi toplamalarına imkân sağlamakta ve turistlerin destinasyon seçimlerine doğrudan ve/veya dolaylı yoldan etki etmektedir. Araştırmanın amacı Y Kuşağının ve Z Kuşağının sosyal medyayı kullanma amaçlarını, sosyal medyaya duydukları güveni ve destinasyon tercihlerinde sosyal medyanın etkisini incelemektir. Ayrıca araştırma sosyal medyanın bir pazarlama aracı olarak otel işletmelerinde hangi amaç ve doğrultuda kullanılması gerektiğini incelemektedir. Araştırmanın ana evreni İstanbul ilini Ağustos 2021 – Aralık 2021 tarihleri arasında ziyarete gelmiş Y ve Z kuşağı (18–41 yaş aralığında) yerli turistler oluşturmaktadır. Araştırmanın ana evreni seçilirken Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2020 yılında paylaştığı rapordan faydalanılmış ve araştırmanın evreni, rapora ve turizm sezonuna göre seçilmiştir. Araştırmanın evreni çok geniş olduğu için araştırmada olasılıksız örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma için toplam 475 anket dağıtılmış ve 432 kişiden dönüş alınmıştır. Analizler, kullanılabilecek durumda olan 424 anket üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda hem Y Kuşağının hem de Z Kuşağının gideceği destinasyonla ilgili sosyal medyadan edindikleri bilgilere güvendikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda Y Kuşağının ve Z Kuşağının sosyal medyayı, seyahat öncesinde ve seyahat esnasında aynı amaç için kullandığı fakat seyahat sonrasında sosyal medyayı farklı amaçlar doğrultusunda kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal medyanın Z Kuşağının destinasyon tercihleri üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılırken, Y Kuşağının destinasyon tercihleri üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda yapılan değerlendirmelerden yola çıkılarak turizmde hizmet sağlayıcılara sosyal medyayı ve sosyal medya pazarlamasını daha faydalı kullanabilmesi adına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social media, which has entered our lives with the development and widespread use of internet technologies, has an important place in people's lives. Through social media, users can easily reach any user anywhere in the world. This gives businesses the opportunity to easily access their target markets and to offer a direct message to the target market. The tourism sector is also one of the sectors that uses the conveniences of social media. Social media also allows tourists to collect information about destinations and directly and/or indirectly affects tourists' destination choices. The aim of the research is to examine the purpose of using social media of Generation Y and Generation Z, their trust in social media and the impact of social media on destination preferences. In addition, the research examines the purpose and direction of social media as a marketing tool in hotel businesses. The main population of the study consists of Y and Z generation (between 18 - 41 years old) domestic tourists who have visited the province of Istanbul in August 2021 – December 2021. While choosing the main population of the research, the report shared by the Turkish Statistical Institute in 2020 was used and the population of the research was selected according to the report and the tourism season. Since the population of the research is very large, convenience sampling method, one of the non-probability sampling methods, was preferred in the research. A total of 475 questionnaires were distributed for the research and feedback was received from 432 questionnaires. 424 of the returned questionnaires can be used. As a result of the research, it was concluded that both Generation Y and Generation Z trust the information they get from social media about destinations. As a result of the research, it has been concluded that Generation Y and Generation Z use social media for the same purpose before and during travel, but use social media for different purposes after travel. While it is concluded that social media has an effect on the destination preferences of Generation Z, it has been concluded that Generation Y has no effect on their destination preferences. Based on the evaluations made as a result of the research, suggestions were made to the service providers in tourism in order to use social media and social media marketing more beneficially.