Frequency-domain system identification of F-16 longitudinal dynamics
F-16 boylamsal dinamiklerinin frekans uzayında sistem tanımlaması
  1. Tez No: 725820
  2. Yazar: NAZİFE EGE ERGAZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY YAVRUCUK, DR. GÖNENÇ GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Denge halindeki F-16 hava aracının boylamsal dinamiklerinin frekans uzayı yöntemleri kullanılarak sistem tanımlaması yapılmıştır. Dogrusal olmayan sistem irtifa dümenine verilen sinüs tarama girdisiyle uyarılarak hücum açısı ve yunuslama momenti cevapları toplanmıştır. Zaman uzayındaki veriler yönsemeyi giderme ve pencereleme teknikleri uygulandıktan sonra hızlı Fourier dönüşümü (FFT) uygulanarak frekans uzayına çevrilmiştir. Dönüstürülmüş verilerden pürüzsüz spektral tahminler elde edilmesiyle birlikte frekans cevapları ve uyumluluk değerleri hesaplanmıştır. Uyumluluk değerleri rehberliğinde, frekans cevaplarına uygun aktarma fonksiyonları tahmin edilmiştir. Tanımlanmış aktarma fonksiyonlarından boyutsuz aerodinamik türevler çekilmiştir. Son olarak, zaman uzayında tanımlanmış sistemin doğrulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The longitudinal dynamics of F-16 aircraft in a level trim, unaccelerated flight are identified using frequency-domain system identification techniques. The nonlinear system is excited by sine sweep elevator input, and angle of attack and pitch rate responses are collected. Detrending and windowing are applied to time-domain data and are converted to the frequency-domain by applying Fast Fourier Transform (FFT). The smooth spectral estimates are found from the transformed data, allowing frequency responses and coherence to be calculated. Under the guidance of coherence, transfer functions are estimated to the frequency response data. Then, nondimensional derivatives are extracted from these identified transfer functions. Finally, the identified model is verified in the time domain