A Run-time environment for an object-oriented database management system
- Tez No: 7259
- Danışmanlar: PROF. DR. M. EROL ARKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET NESNESEL BİR VERİ TABANI İŞLETİM SİSTEMİ İÇİN ÇALIŞMA ORTAMI Can Yengül Bilgisayar Mühendisliği ve Enformatik Bilimleri Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Dr. M. Erol Arkım 1989 Bu tez çalışmasında nesnesel bir sorgulama işlemcisi, nesnesel bir veri tabanı dili için çalıştırıcı ve sistemde bulunan sınıflar için gerekli iletişim protokolleri tasarımlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen veri tabam dili nesnesel yaklaşımın tüm gereklerini yerine getirmektedir. Sorgu işleme fonksiyonları mesaj yollama yöntemi ile gerçekleştirildiğinden, veri kullanımı ve sorgu işlemleri benzer şekilde ifade edilebilmektedir. Ak tarım mekanizması, sınıf sıradüzeninin kurulması, nesne örneklerine ve sınıf tanımlamalarına ulaşım da program çalıştırma ortamı tarafından gerçekleş tirilmektedir. Anahtar sözcükler : nesnesel veri tabanı, sorgulama işlemcisi, nesnesel sorgulama işlemcisi, nesnesel sorgulama modeli, nesnesel dil, nesne, sınıf, nesne örneği, mesaj, metot, sınıf sıradüzeni, nesne kimliği iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RUN-TIME ENVIRONMENT FOR AN OBJECT-ORIENTED DATABASE MANAGEMENT SYSTEM Can Yengül M.S. in Computer Engineering and Information Sciences Supervisor: Prof. Dr. M. Erol Arkun 1989 In this thesis, an object-oriented query processor, a database language executer, and the protocols for the system- defined classes are designed and implemented. The designed and implemented database language completely fulfills the requirements of the object-oriented paradigm. Query processing functions are implemented through the message pass ing paradigm, which results in a uniform treatment of data manipulation and query processing functions. The run-time environment also supports the implementation of inheritance mechanism, class hierarchy maintenance, instance access and modification, and access to class definitions. Keywords : object-oriented database, query processor, object- oriented query model, object-oriented language, object, class, instance, message, met hod, class hierarchy, object identity. m