İ.T.Ü Merkez kütüphanesi için çizgi kodlu bir ödünç verme sisteminin oluşturulması
A Borcoded book lending system for the main library of İstanbul Technical University
- Tez No: 19324
- Danışmanlar: PROF.DR. EŞREF ADALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İ.T.Ü. Merkez Kütüphanesinde bulunan kitapların ödünç verilmesi işlemlerinin süratlendirilmesi, kitap denetiminin kolaylaştırılması, kitap rezervasyonu sisteminin yerleştirilmesi ve kütüphanedeki kitap güvenliğinin arttırılması amaçlanmıştır. Ayrıca elde edilen bilgilerden istatistiki sonuçlar çıkartılarak, bu sonuçların daha ilerisi için yapılacak planlara katkıda bulunması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar sonunda kütüphane için en uygun olan Çizgi kod yapısı araştırılmış ve EAN standartı seçilmiştir. Gerekli donanım satın alınarak kitapların çizgi kodlanması için gereken yazılımlar C+ + programlama dili kullanılarak hazırlanmış ve çizgi kodlama işlemlerine geçilmiştir. Daha sonra SQL veritabanı sorgulama dili kullanılarak kişisel bilgisayarlar üzerinde çalışan bir kitap ödünç verme yazılımı geliştirilmiştir. Bu yazılımlar İ.T.Ü. Merkez Kütüphanesinde görevli uzmanlar ile yapılan ortak bir çalışma sonucunda gerçekleştirilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY A BARCODED BOOK LENDING SYSTEM FOR THE MAIN LIBRARY OF ISTANBUL TECHNICAL UNIVERSITY The main library at the Ayazaga campus is serving all the students of the Technical University of Istanbul. The library has around 30.000 books and 15.000 readers. At the library, the lending of the books takes a lot of time, because' it is done manually by using cards. During peak periods like midterms and finals, this manual lending system causes many problems with its slowness. Students wait in line for a long time. To solve this problem, a computerised lending system is thought to be suitable. A collaboration between the library and the department of computer engineering is done. For this thesis work, working closely with the staff of the library we intended to accelerate the lending as well as better the control of the books, the reservation system and the security at the I.T.U. main library. We wanted to install a computerised lending system using barcodes for the books and the reader ID's. It is also thought that data collected during this lending process may also be used for further statistical analysis like the number of books lent and the number of readers served in a month and such a feature is added to the software. Before starting to code the program an analysis of the requirements at the library is done. As every record for each book takes 1 kilobytes and every record for each reader takes 512 bytes of disk space, it is decided that an AT type personal computer with an 80 megabyte disk is sufficient for starting this job. The staff at the library have had a bad experience with computers before, they have started to use a book searching program that runs on the mainframe. But because the mainframe is always so busy with lots of accesses from other departments, it takes 3 minutes on the average to search a book with this program. To remedy this problem we thought it is better to have a personel computer at the library to be available only for this job. VUlThere are many standarts for barcodes. We first investigated them all to find the proper barcode type for our job and we found that the Ean standart is most suitable. Then the software for applying the chosen barcode type is developped using the C++ programming language. C++ is chosen because it is an object oriented langauge. Reusablity, data hiding, inheritance and polymorphism are its main advantages. Also it is very easy to find a C+ + compiler working on personal computers. Consequently using the SQL, a structured query language developped by IBM and then became the standart in this field, the book lending software is developed. Two different barcode scanners are used; one is a pen type, the other is a stationary type. These scanners are connected to the computer using a keyboard interface and if a problem arises during reading the barcode it is possible to reenter the number directly from the keyboard. This software is developped in collaboration with the professional staff working at the İ.T.Ü. main library. We needed to have unique key numbers to specify books and readers. Fallowing their suggestions the register number of each book is used as the key number. Also for the reader ID's school numbers are used. In a sql database all the data is kept in tables and fields. Oracle is a relational database, in such a database it is better to use small tables and link them together by using these keys. Then we avoid the problem of redundancy, of repeating the same data and wasting disk space. After the analysis of the system is done the computer equipment is chosen. İt has been seen that ultimately a multiuser system is more suitable for such a lending process in a library. Because it is better to have more than one lending booths and there must be another computer for entering the new books and printing out the reports. Therefore a thin ethernet network of three personel computers is found adequate. The client computers are chosen to be Dos based personal computers and the server to be an OS/2 based personal computer. Th'e software is chosen to be Oracle because of its great performance on multiuser environments and its client-server approach. In a client-server architecture all the database processes are run on the database server. It is not needed to have a powerful computer for the clients. Because the role of the client computer is to get the sql query from the user, to send it over the network to the server and to receiving the results of the query back to display on the screen. On a network the traffic between the users and the server is very low. Because a sql query and its result take only a few bytes of data to be sent over the network. But the server is always under high demand for cpu power. Also the tables, as we name the data files in an sql system, are kept on the server. Thus a concurrent access to data is possible for all users. Also as the system grows or moves to another environment it is very easy to migrate to another system with an Oracle RDBMS. The programs and datas are simply transferred needing no more coding. A printer is also ixincluded in the system to print the barcodes. A dedicated printer could be used but its very expensive price led us to use a 24 pin dot matrix printer for this job and this printer handled the job easily. Oracle database management system includes many programming tools. The most important of them is Sql*Forms, a 4th. generation programming language. With SqPforms the programmer doesn't need to code all the user interface from strach. All the fields and editing functions are directly available. The programmer only codes the control sequences and apropriate SQL commands for inserting, deleting or querying. Triggers are defined for this purpose. Triggers are small programs that are activated on special events like the pressing on a function key or quitting a field by changing a value. Some of other trigger types are pre-form and post-form triggers that are activated before and after a form respectively. Pre and post field triggers that are activated before entering a field and after quitting a field. For example it is possible to write a post field trigger to print on the screen the related data like the address, the phone number of a given name when you move to the next field. Another tool that we used is sql-plus which is an sql interpreter. It is possible to create and modify the data tables. Sql-plus is used for maintaining these database tables. It is also used to index the tables to shorten the access time required to search the database for a given key. It is possible to prepare the printer raports. For example to create the table library we use the following statements: create table library (name char(20), writer char(20), ISBN char(13), price number, purchase_date date); Sql-plus includes the command interpreter for sql which is a standart for database queries. The general syntax of sql includes many logical commands. The statement used the most is the SELECT statement. It performs the standart queries. As an example the following statements query the table library for the name and the ISBN number of the books written by Morris Mano.select name, ISBN from library where writer = 'Morris Mano' As it is seen in the example the syntax is very straightforward and english like. This language is very easy to learn and use. And it is supported on many platforms and many vendors. So it is highly portable and the investment in the education of the staff is not wasted when you move to another system. The main software is prepared using sql-forms. It has a main menu consisting of the different features available in the software. The list includes: Lending books Receiving books back Reservation of the books Registration of new books Registration of new users Daily Reports Statistics Quitting the program For the lending and receiving back of the books this system doesn't need too many things from the user. It does not require any typing. It just ask when to scan the related barcode for each step in every menu choice. For example when the user come to the lending booth the operator scans his ID on then gets instantly the data about the reader on the screen. Then he scans the barcodes attached to the books. He then gets the data for each book appearing on the screen and these books get directly registered to the readers account. No intervention of the operator is required and the whole process takes only 15 seconds. A great xireduction of time is achieved with this system using barcodes and a powerful database software like Oracle. A reservation utility is also included in the program. If a reader wants a book which is not available at the time, it is possible for him to reserve it. A reservation list is held on the computer. When the reserved book returns back the system alerts the operator and the book is given to the person who is at the top of waiting list. A program for printing bar-code labels is also prepared. Using it labels for reader ID's and books are produced. This system will be tested this semester will begin to be used during the 91-92 summer semester. xn