Demokrat Parti dönemi kalkınma politikası ve göç olgusuna bir bakış
An Overview of the development politics and the immigration fact in the Demokrat Party period
- Tez No: 72591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. KÜRŞAT GÖKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Sosyo-ekonomik tarih açısından yarar sağlayacağını umduğumuz“Demokrat Parti Dönemi Kalkınma Politikası ve Göç Olgusuna Bir Bakış”isimli çalışmamız bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın giriş bölümünde, kalkınma, sosyal değişme ve göç kavramlarını açıklayarak, aralarındaki ilişkiyi vermeye çalıştık. I. Bölüm ise, Cumhuriyet Dönemi Sosyal Yapıya Genel Bir Bakış adı altında ele alınmış olup, 1923-1950 yılları arasını kapsamaktadır. Çalışmamızın II. Bölümünün birinci kısmında, Demokrat Parti'nin kuruluşunu hazırlayan sebepler ele alınmıştır. II. Dünya Savaşı sonrası Dünyada meydana gelen gelişmeler ve Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi, sosyal ve ekonomik şartlar anlatılmakta ve 1950-1960 yılları arasında iktidarda kalan Demokrat Parti dönemi, genel ayrıma sadık kalınarak; 1950-1954, 1954-1957 ve 1957-1960 alt dönemleri halinde incelenmektedir. Konumuz itibariyle partinin siyasi yönüne fazla değinilmeyerek, Demokrat Parti daha çok genel bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Bölümün ikinci kısmında ise, Demokrat Parti'nin sosyal politikaları anlatılmakta olup, bu konu IH. Bölümde ayrıntıları ile ele alındığı için bu bölümde ayrıntıya girilmemiştir. III. Bölümümüz,“İktidar ve Göç”başlığı altında üç alt bölümden oluşmaktadır. I. Alt bölümde göç olgusunun çeşitli tanımlan yapılmış, H Alt bölüm olarak Demokrat Parti'nin kalkınma politikaları başlıklar halinde verilmiş ve bu politikalar çerçevesinde göç olgusunun ortaya çıkışı incelenmiştir. III. Alt bölümde ise köyden kente göçün sonuçlan bir bütünlük içerisinde ele alınmıştır.IV. ve son bölümde ise, 1950-1960 yılları arasında, Demokrat Parti'nin uyguladığı politikalar sonucunda ortaya çıkan köyden kente göçün toplumsal yapıda meydana getirmiş olduğu değişimin genel bir bakış açısıyla değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our study, named“An Overview of the Development Politics and the Immigration Fact in the Demokrat Party Period”, which we hope it will be useful from the aspect of the socio-economic history includes an introduction and four chapters. In the first part of the study, the relations among the concepts of development, social change and immigration are indicated by explaining those terms. The first Chapter, including the years between 1923 and 1950, is considered under the heading of“An Overwiev of Social Structure in the Republic Period”. The causes that brought about the establishment of the Demokrat Party are included in the first part of the second chapter. The developments happened in the world and the politic, social and economic conditions which Turkey was in, after the World War II are indicated and the period of the Demokrat Party, which was in power between 1950 and 1960, is investigated under the periods of 1950-1954, 1954- 1957 and 1957-1960, remaining loyal to the general distinction. The Demokrat Party is studied from a general point of view, but the politic aspect of the Party is not touched upon in detail. In the second part of the chapter, the social politics of the Party are indicated and this subject is explained in detail in chapter III. t Our third chapter,“Power and Immigration”, includes three subdivisions. The various definitions of immigration fact are given in the first part, the Demokrat Party's politics of development is given, and in this framework, the appearance of the immigration fact is examined. In the last part, the outcomes of the immigration from the rural area to city are considered in wholeness.In our last chapter, Chapter IV, the variation resulted by the immigration from the rural area to city in the result of the politics, applied by the Demokrat Party in ten years between 1950 and 1960, is evaluated from a general point of view.