Yapı malzemesine göre karma binalarda mod birleştirme yönteminin incelenmesi
Investigation of mod combination method for mixed buildings according to the building material
- Tez No: 725990
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde yapıların sismik analizinde kullanılan mod birleştirme yöntemlerinin bir incelemesi karma binalar açısından ele alınmıştır. Her yöntemin varsayımları tartışılmış, güçlü ve zayıf yönleri özetlenmiştir. Mod birleştirme yöntemlerinin göreli performansını incelemek için karma bir yapı kullanılmıştır ve örnek yapı çelik konstrüksiyon ve betonarme kısımlardan oluşmaktadır. Çalışma da Etabs 2016, Safe V14, GstarCAD 2015 gibi yazılımlardan yararlanılmıştır. CQC kuralı, simetrik olmayan bir plana sahip çok katlı karma binalar ve SRSS kuralının sınırlamalarının üstesinden geldiği için daha geniş bir yapı sınıfı gibi yakın aralıklı doğal frekanslara sahip yapılar için mükemmel tepki tahminleri sağlar. İncelenen yapıda mod birleştirme yöntemi olarak karelerin toplamının kare kökü kuralının kullanılabilmesi için gerekli koşul sağlanmadığından, maksimum mod katkılarının birleştirilmesi için tam karesel birleştirme (CQC) kuralı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a review of mode coupling methods used in the seismic analysis of structures is discussed in terms of mixed buildings. The assumptions of each method are discussed, and their strengths and weaknesses are summarized. A mixed structure was used to examine the relative performance of the mod combınatıon methods and the sample structure consists of steel construction and reinforced concrete sections. In the study, software such as Etabs 2016, Safe V14, GstarCAD 2015 were used. The CQC rule provides excellent response estimates for structures with closely spaced natural frequencies, such as multi-storey mixed buildings with an unsymmetrical plan and a wider building class as it overcomes the limitations of the SRSS rule. Since the necessary condition for using the sguare root of sum of sguares rule as a mode combining method in the studied structure is not met, the perfect complete quadratic combination (CQC) rule has been applied to combine the maximum mode contributions.