Determination of antioxidant activity, phenolic content, and reductive power capacity of lawsone molecule
Lawsone molekülünün antioksidan aktivite, phenolic içerik ve indirgeyici güç kapasitesinin belirlenmesi
- Tez No: 725989
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Lawsone, kına Lawsonia inermis L. yapraklarında bulunan kırmızı-turuncu renkli bir pigmenttir. Bu molekülün antibakteriyel, antifungal, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle sağlığı korumak amaçlı uygulamaları yaygındır. Bu çalışmada Lawson molekülünün, L929 hücreleri üzerindeki proliferasyon etkisi incelenmiş, ayrıca total antioksidan kapasitesi, indirgeyici güç özelliği ve toplam fenolik madde içeriği belirlenmiştir. Lawson'un L929 hücre hattı üzerinde 24., 48. ve 72. saatteki etkileri kontrol grubuna kıyasla inhibitör etkili olduğu bulunmuştur. 24. saatteki IC50 değeri 24.13 μM, 48. Saatteki IC50 değeri 11.55 μM ve 72. Saatteki IC50 değeri 63.95 μM bulunmuştur. Lawsonun tüm konsantrasyonlarının, C vitamini ve troloksa göre kıyaslanırsa fenolik içeriğinin anlamlı bir biçimde oldukça düşük olduğu belirlenmiştir. Lawson'un azalan konsantrasyonda su ekstrelerinin indirgeyici güçlerinin doza bağlı olarak arttığı ve en yüksek indirgeyici gücün 0.625 mg/ml konsantrasyona ait olduğu tespit edilmiştir. Lawson'un 0.625 mg/ml konsantrasyonunda, en yüksek antioksidan kapasite tespit edilmiştir. En düşük aktivite ise 10 mg/ml'lik konsantrasyonda tespit edilmiştir. Sonuç olarak Lawson'un düşük dozlarda hücre canlılığı üzerinde proliferasyonu artırıcı, antioksidan kapasite artışı, total fenolik içeriği ve indirgeyici güç arttığı belirlenmiştir. Lawsone molekül in-vivo yara iyileştirme ve oksidan hasarı üzerine diğer modeller üzerine koruyucu potansiyel etkileri mümkün olabilir
Özet (Çeviri)
Lawsone molecule is a red-orange pigment found in the leaves of henna Lawsonia inermis L. is widely used to protect health due to its antibacterial, antifungal, antioxidant and anti-inflammatory properties. The proliferation effect of Lawson molecule on L929 cells was investigated, in addition, total antioxidant capacity, reducing power and total phenolic content were determined. The effects of Lawson on the L929 cell line at 24, 48 and 72 hours were found to be inhibitory compared to the control group. The IC50 value at the 24th hour was found to be 24.13 μM, the IC50 value at the 48th hour was 11.55 μM and the IC50 value at the 72nd hour was 63.95 μM. It was determined that all concentrations of Lawson had significantly lower phenolic content when compared to vitamin C and Trolox. It was determined that the reducing power of Lawson's water extracts increased with decreasing concentration, and the highest reducing power belonged to 0.625 mg/ml concentration. The highest antioxidant capacity was determined at Lawson's concentration of 0.625 mg/ml. The lowest activity was found at a concentration of 10 mg/ml. As a result, it was determined that Lawson increased proliferation, antioxidant capacity, total phenolic content and reducing power on cell viability at low doses. The potential protective effects of the Lawsone molecule on other models of in-vivo wound healing and oxidant damage may be possible.