1990 sonrası İslamofobi konulu raporlara göre Batının İslam algısı ve İslamofobi
The West's peception of Islam and Islamohobia according to reports on Islamophobia after 1990
- Tez No: 726012
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAFFET SARIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışma, Batı'nın İslam algısını, İslamofobi gerçeğini ve özel bağlamda Batı'da İslamofobi oluşumunu ve Selefiliğin etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca çalışmada, dünyada uzun zamandan beri süre gelen medeniyetler çatışması olarak adlandırılmış olayların Müslümanlar üzerindeki etkileri de ele alınacaktır. Çalışmada azınlık olarak Batılı ülkelerde yaşayan Müslümanların çeşitli alanlarda yaşadıkları sorunlar dile getirilecektir. İslamofobinin günlük hayatta, çalışma hayatında, siyaset ve eğitim alanlarında nasıl tezahür ettiğinden söz edilecektir. Medyanın temel düzeyde bilgilendirme görevinin dışına çıkarak toplumun sahip olduğu ön yargı ve tavırları benimseme eğilimi ve olumsuz durumlarda Müslümanları hedef göstermesi de araştırmada kendisine yer bulacaktır. Çalışma ABD, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere ve İspanya ülkelerindeki İslamofobik olayların 1990 yılından sonra nasıl seyrettiği ile sınırlandırılacaktır. ABD'deki 11 Eylül 2001 saldırıları, İngiltere'de 7 Temmuz ve Fransa'daki Charlie Hebdo olayları üzerinden terör saldırılarının Avrupa ve Amerika'daki yansımaları, insanların bu olaylardan sonra İslam ve Müslümanlara yaklaşımlarının nasıl değiştiği çalışmada detaylandırılarak gündeme getirilecektir. Batı'da yaşayan Müslümanların demografik dağılımlarının yanında birbirleri ve diğer inanç gruplarıyla olan etkileşimleri üçüncü bölümde zikredilecektir. Ardından, Selefi cihatçılarla bazı Evanjeliklerin İslamofobideki etkilerine değinilecektir. Her iki grubun ideolojilerinin barındırdığı nüveler, bunların tarihi arka planı ve içinde bulundukları topluma sundukları tartışma konuları da çalışmaya dâhil edilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to show the West's perception of Islam, Islamophobia fact and its formation in the West, Salafism and its effects on the Western country. The events framed in the clashing of the civilizations, which also have effects on societies for so many years on the world, will also be dealt in this research. Muslims living in parts of the West as being minorities facing Islamophobic attitudes in various areas will be examined in the study. It will be dealt with also how Islamophobia manifested itself in the daily life, working places, political and educational fields. Mass media's tendency of not informing people on the basic level but acquiring the biases in the community is showing the other part of the Islamophobia and that will have context in the research. This study will be limited with how Islamophobic events occurred in the countries of The USA, Germany, France, Italy and Spain after the year of 1990. Via 9/11 attacks in the USA, June 7th in Britain and Charlie Hebdo attack in France, terror attacks' significance to the USA and Europe, and how people's reactions to Islam and Muslims changed will be involved in this research in some detailed forms. In the third part, both the demographics of Muslims living in the Western countries and their interactions amidst themselves and with other belief groups will be stated. Then, the roles of Jihadi Salafists and some Evangelical groups on the Islamophobia will be mentioned. Both groups' ideological perspectives and their making in the history and finally the discussions they suggest to their society will be included.