Modeling and analyzing a patch of human red blood cell by coarse-grained particle method
İnsan kırmızı kan hücresinin bir parçasının katı parçacık metoduyla modellenmesi ve analizi
  1. Tez No: 726013
  2. Yazar: ORHAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALİNG LİU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Lehigh University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk olarak, kırmızı kan hücresiyle ilgili bazı temel ve teorik bilgiler verilmiştir. Sonrasında ise kırmızı kan hücresi parçaçığının moneküler dinamik katı parçacık modeli oluşturulmuştur. Son olarak, kırmızı kan hücresinin bir parçasının bazı mekanik özellikleri olarak; difüzyon, geçirgenlik, gerginlik, parçalanma ve kayma-gerilimi etkisindeki gözenek alanı değişimi incelenmiştir. Oluşturulan kırmızı kan hücresi parçasının doğrulanması, geçirgenliğin modellenmesi ve difüzyon katsayısının sabit olarak belirlenmesi ile sağlanmıştır. Ardından, kırmızı kan hücresinin katı parçacık modeli eşit oranda uygulanan kuvvet ile parçalanana kadar çekilmiştir. Elde edilen kritik germe/gerilme simülasyon sonuçları, lazer metoduyla optik olarak çekme işlemiyle deneysel olarak sağlanan sonuçlarla eşlenmiştir. Son olarak, kırmızı kan hücresinin yüksek stresli gözenek alanları, bu deformasyon sonucuyla belirlenmiştir. Kırmızı kan hücresi membranının oluşturulmasındaki amaç, hesaplama maliyetini düşürmeyi, istenilen dış kuvvet şartlarında detaylı ve kesin sonuçlar elde etmeyi ve bazı özelliklerin nano-ölçekten makro-ölçeğe taşınmasını zaman ve boyut arasındaki uyuşmazlığı çözerek sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three sections. First, some background information and theories about the erythrocyte membrane are provided. Second, a coarse-grained molecular dynamics model for a patch of erythrocyte membrane is built up. Third, the mechanical responses of the patch of red blood cells to diffusion and diffusivity, tension, rupture, and shear-induced pore area are analyzed. The patch of erythrocyte membrane is validated by modeling diffusivity and determining the diffusion coefficient constant. Then, the patch of the coarse-grained erythrocyte membrane is stretched uniformly until rupture. The critical stress/strain from simulation match with those obtained in experiments in laser optical tweezers trapping a bead. Lastly, the pore area of the patch of erythrocyte membrane at the high-stress region is determined over a range of deformations. The purpose of creating the patch of erythrocyte membrane is to reduce computational cost, obtain accurate and detailed answers from our interested regime conditions, and transfer some quantities from nanoscale to mesoscale by solving time and length scale gaps.