Afşin-Elbistan termik santral çevresindeki topraklarda ağır metal içeriklerinin araştırılması ve kirlilik düzeylerinin belirlenmesi
Investigation of heavy metal contents in soils around of Afşin-Elbistan thermal power plant and determination of pollution levels
  1. Tez No: 726045
  2. Yazar: MERT ARIKANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Afşin-Elbistan Termik Santrali'nde kömürün yakılması sonucunda oluşan kül ve uçucular Elbistan ovasını etkilemektedir. Uçucu küllerin bünyesinde; As, Cd, Cr, Cu, Pb, Hg, Ni, Mo, Sb, Zn, Al, Fe gibi elementler bulunmaktadır. Bu amaçla topraklardaki ağır metal içeriklerinin araştırılması yapılmıştır. Afşin-Elbistan Termik Santrali çevresinden toprak örnekleri alınarak Atomik Absorbsiyon Spektrometre cihazı ile As, Cu, Hg, Zn, Fe, Cd, Cr, Mn, Ni, Al, Co ve Pb element analizleri yapılmıştır. Zenginleşme Faktörü (EF), Kirlilik Faktörü (CF) ve Jeolojik Birikim İndeksi (lgeo) hesaplanmıştır. Zenginleşme Faktörü'ne göre, Cu ve Co elementi için orta zenginleşme, Ni ve Cd elementleri için belirgin zenginleşme göstermektedir. Kirlilik Faktörü'ne göre ise, Cu için orta derecede kirlenme, Co için önemli derecede kirlenme, Cd ve Ni elementleri için aşırı derecede kirlenme belirlenmiştir. Jeolojik Birikim İndeksi'ne göre ise, Zn, Mn, Cu, Ni, Co, Fe ve Al elementleri aşırı kirlenmiş, As ve Cr çok-aşırı kirlenmiş sınıfında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Elbistan plain is affected by ash and volatiles produced by coal combustion at the Afşin-Elbistan Thermal Power Station. Ash and particules formed as a result of coal burning affect the Elbistan plain. Fly ash contains elements such as As, Cd, Cr, Cu, Pb, Hg, Ni, Mo, Sb, Zn, Al, Fe. For this purpose, heavy metal contents of soils were investigated. Soil samples were taken from Afşin-Elbistan Thermal Power Plant and As, Cu, Hg, Zn, Fe, Cd, Cr, Mn, Ni, Al, Co and Pb element analyzes were performed by atomic absorption spectrometer device. Enrichment Factor (EF), Pollution Factor (CF) and Geological Accumulation Index (lgeo) were calculated. According to the Enrichment Factor, showed the moderate enrichment for Cu and Co element, significant enrichment for Ni and Cd elements. According to the Pollution Factor, moderate contamination for Cu, significant contamination for Co and excessive contamination for Cd and Ni were determined. According to the Geological Accumulation Index, Zn, Mn, Cu, Ni, Co, Fe and Al elements are classified as highly contaminated, very-highly contaminated for As and Cr.