Çocuk hemşirelerinin iş yükü algısının ilaç uygulama hataları ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between child nurses' perception of workload and medication administration errors
- Tez No: 726082
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çocuklarda ilaç uygulama hataları erişkinlere göre daha yüksek oranda görülmektedir. Hemşirelerin fazla iş yükü, çalışma koşulları, zaman baskısı, stres, iletişim problemleri ilaç hatalarına neden olmaktadır. İş yükü ile ilaç uygulama hataları arasındaki ilişkinin belirlenmesi, çocuk hemşirelerinin iş yükünün planlanması, ilaç uygulama hatalarının önlenmesi dolayısıyla hasta güveliğinin sağlanması açısından önemlidir. Bu araştırma çocuk hemşirelerinin iş yükü algısının ilaç uygulama hataları ile ilişkisini incelenmek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Şubat-Kasım 2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinde çalışan hemşireler (n:164) oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Bireysel İş Yükü Algı Ölçeği ve İlaç Uygulama Hatası Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Hemşirelerin %57'sinin ilaç hatalarına tanık olduğu, %45'inin ilaç hatalarını bildirdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Medication errors are seen at a higher rate in children than in adults. Excessive workload of nurses, their working conditions, time pressure, stress and communication problems cause medication errors. Determining the relationship between workload and drug administration errors is important in terms of planning the workload of pediatric nurses, preventing drug administration errors and thus ensuring patient safety. This research was conducted to examine the relationship between the workload perception of pediatric nurses and medication errors. The descriptive and cross-sectional study was conducted between February and November, 2020. The study sample consisted of nurses (n: 164) working in the Department of Pediatrics, Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital. Data were collected using Personal Information Form, Individual Workload Perception Scale, and Medication Error Scale. It was determined that 57% of the nurses witnessed medication errors and 45% reported medication errors.